COVİD 19 pandemi sürecinde erişkin kistik fibrozis hastalarının telerehabilitasyon ile fiziksel aktivite, egzersiz kapasitesi, yaşam kalitesi, bilişsel fonksiyon ve koronavirüs fobisi düzeylerinin sağlıklı kişilerle karşılaştırılması
Comparison of physical activity, exercise capacity, quality of life, cognitive function and coronavirus phobia levels of adult cystic fibrosis patients with healthy individuals with telerehabilitation in the COVID-19 pandemic
- Tez No: 727965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE VARDAR YAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Erişkin kistik fibrozisli (KF) bireylerin fiziksel aktivite, egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesi, koronavirüs fobisi ve bilişsel fonksiyonu COVID-19 pandemisinden etkilenmiş olabilir. Ancak sağlıklılara göre pandeminin getirdiklerinden ne düzeyde etkilendikleri bilinmemektedir. Çalışmanın amacı, COVID-19 pandemisinde erişkin KF hastalarının telerehabilitasyon ile fiziksel aktivite, egzersiz kapasitesi, yaşam kalitesi, bilişsel fonksiyon ve koronavirüs fobisini sağlıklı kişilerle karşılaştırmaktı. Çalışmaya KF tanılı erişkin 25 hasta ve 25 sağlıklı birey dahil edildi. Bireylerin fiziksel ve demografik özellikleri kaydedildi. Fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (IPAQ) ve son 1 haftalık adım sayısı ortalaması ile, egzersiz kapasitesi 3 dakika basamak testi (3DBT) ve 1 dakika otur kalk testi ile, COVID-19 fobisi Koronavirüs-19 Fobisi Ölçeği (C19P-S) ile, yaşam kalitesi Nottingham Sağlık Profili (NHP) ile ve bilişsel fonksiyon Standardize Mini Mental Test (SMMT) ile değerlendirildi. IPAQ, NHP ve C19P-S katılımcılar tarafından Google anket üzerinden cevaplandırıldı. Diğer değerlendirmeler video konferansı mümkün kılan bir cihaz aracılığıyla internet üzerinden gerçekleştirildi. Çalışmanın sonucunda KF grubunun son 1 haftalık ortalama adım sayısı anlamlı düzeyde daha düşükken (p0,05). Sağlıklı kontrollere göre KF'li bireylerin 1 dakika otur kalk test skoru, 3DBT test öncesi, test sonrası, 1.dk toparlanma, test sırasında görülen en düşük oksijen satürasyonu (SpO2) düzeyi ve çıkılan basamak sayısı daha düşük, test öncesi genel yorgunluk ve test sonrası nefes darlığı düzeyleri ise istatistiksel anlamlı olarak yüksek bulundu (p0,05). Psikolojik alt boyut puanları sağlıklı grupta daha yüksekti (p0,05). KF'li bireylerin 1 dakika otur kalk testi skoru, son 1 haftalık ortalama adım sayısı, koronavirüs fobisi, 3DBT sırasında kaydedilen SpO2 değerleri ve çıkılan basamak sayısı sağlıklı bireylerden daha düşüktü. Telerehabilitasyon ile egzersiz testi yaptırılarak hastaların egzersiz kapasitesi hakkında fikir sahibi olunabilir. COVID-19 pandemisinde KF'li hastalar telerehabilitasyon ile takip edilmeli, fiziksel aktiviteye teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Physical activity, exercise capacity and quality of life, coronavirus phobia and cognitive function of adults with cystic fibrosis (CF) may have been affected by the COVID-19 pandemic. However, it is not known to what extent they are affected by what the pandemic brings compared to healthy people. The aim of this study was to compare physical activity, exercise capacity, quality of life, cognitive function and coronavirus phobia in adult patients with CF and healthy individuals by telerehabilitation during the COVID-19 pandemic. 25 adult patients and 25 healthy individuals were included. Physical activity with International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ) and step counts for the last week, exercise capacity with 3 minute step test (3MST) and 1 minute sit to stand test, COVID-19 phobia with Coronavirus-19 Phobia Scale (C19P-S), quality of life with Nottingham Health Profile (NHP) and cognitive function with Standardised Mini-Mental State Examination (SMMT) were evaluated. IPAQ, NHP and C19P-S were answered by the participants via the Google forms. The remaining assessments were conducted over the internet via a device that made video conferencing possible. As a result of the study, while the mean number of steps in the last 1 week of the CF group was significantly lower (p0.05). Compared to healthy controls, individuals with CF had a lower 1 minute sit to stand test score, 3MST pre-test, post-test, 1 minute recovery, the lowest oxygen saturation (SpO2) level observed during the test and climbed steps (p0.05). Psychological sub-dimension scores were higher in the healthy group (p0.05). Individuals with CF had a 1 minute sit to stand test score, step counts for the last week, coronavirus phobia, SpO2 values recorded during 3MST and climbed steps were lower than healthy individuals. With telerehabilitation, an exercise test can be performed to have an idea about the exercise capacity of the patients. During the COVID-19 pandemic, patients with CF should be followed up with telerehabilitation and physical activity should be encouraged.