Kronik apikal apseli dişlerde gözlemlenen intraoral sinüs yolunun karakterizasyonu
Characterization of the intraoral sinus tract observed in teeth with chronic apical abscess
  1. Tez No: 727986
  2. Yazar: GİZEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZGÜR UYANIK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kronik apikal apse, kök kanal sistemindeki enfeksiyona karşı kademeli başlayıp, mevcut bir sinüs yoluyla aralıklı olarak oluşan iltihabın boşalmasıyla görülen asemptomatik seyreden enflamatuar bir reaksiyon olarak tanımlanır. Literatür taraması sadece birkaç çalışmanın odontojenik sinüs yollarının prevalansını ele aldığını ortaya koymuştur. Bu çalışmanın amacı dental kaynaklı sinüs yolunun epidemiyolojik yaş, cinsiyet, diş pozisyonlarına göre görülme sıklığını, fiziksel yapısı ve dağılımını araştırmak, karakterini ortaya koymaktır. Hacettepe üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde, etik kurul onayı alınarak yapılan kesitsel analiz çalışmasında endodonti birimine yönlendirilen intraoral sinüs yolu mevcut olan 105 hasta analiz edildi. Tüm hastalar tek bir hekim tarafından değerlendirildi. Hastalar klinik ve radyografik olarak sinüs yolunun yeri, sayısı, yapısı, çevre dokularla olan ilişkisi ve dişin durumu gibi parametreler analiz edildi ve veriler veri toplama formuna kaydedildi. Bulguların değerlendirilmesinde SPSS V23 (Chicago, IL, ABD) programı kullanıldı. Veriler kendi içinde kategorilere ayrılarak ve farklı gruplar şeklinde karşılaştırılarak analizleri ki-kare testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Chronic apical abscess is defined as an asymptomatic inflammatory reaction against the infection in the root canal system, which starts gradually and is seen with the intermittent discharge of pus through an existing sinus. Literature search revealed that only a few studies addressed the prevalence of odontogenic sinus tracts. The aim of the present study is to investigate the frequency, physical structure and distribution of the dental sinus tract according to epidemiological age, gender, tooth positions, and to reveal its character. In the cross-sectional analysis study conducted at Hacettepe University Faculty of Dentistry, with the approval of the ethics committee, 105 patients with intraoral sinus tract who were referred to the endodontic unit were analyzed. All patients were evaluated by a single researcher. Patients were examinated clinically and radiographically regarding the parameters including, the location, number, structure of the sinus tract, its relationship with the surrounding tissues and the condition of the tooth and data were recorded in the data collection form. SPSS V23 (Chicago, IL, USA) program was used to evaluate the findings. The analyzes were made with the chi-square test by dividing the data into categories and comparing them in different groups.