Kemik iliği nakli yapılan kız olgularda gonadal yetmezliğin belirlenmesi
Determination of gonadaal insufficiency in girls who received bone marrow transplant
  1. Tez No: 727995
  2. Yazar: OSMAN GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF YEŞİLİPEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Hematopoetik kök hücre transplantasyonu, çocukluk çağının birçok doğumsal ya da edinsel, malign ya da malign olmayan hastalığında tek küratif tedavi yöntemidir. Bu hastalıklar arasında akut lösemiler, kemik iliği yetmezlikleri, hemoglobin sentez defektleri, immün yetersizlikler ve bazı metabolik hastalıklar ön planda yer almaktadır. Kök hücre nakli ile beraber bu hastaların yaşam sürelerinin uzaması, tedavinin geç etkilerinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. HKHN yapılan bu hastalarda, hem primer hastalığa hem de kök hücre nakil işlemine bağlı endokrinolojik sorunlar gelişebilir. Bunlar arasında hipotiroidi, puberte gecikmesi, gonad yetersizliği ve büyüme gelişme geriliği en sık görülenlerdir. Bu çalışmada kök hücre nakli yapılan kız hastalarda gonadal yetmezlik oranlarını ve ilişkili parametreleri belirmeyi amaçladık. Kök hücre nakli öncesi ve sonrası kullanılan tedavi yöntemlerinin hipotalamo-hipofizer-gonadal aksına etkilerini değerlendirmek için Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Hematoloji ve Onkoloji bölümünde, talasemi dışındaki hastalıklar nedeni ile kemik iliği nakli yapılmış, nakil sonrası en az 1 yıl takip edilen pubertal yaştaki kız hastalar, gonadal yetmezlik açısından retrospektif olarak değerlendirildi. Nakil yapılmış olan 17 kız hastanın onunda, klinik ve laboratuar olarak gonadal yetmezliğin geliştiği tespit edildi. Gonadal yetmezlik gelişen hastaların ortalama nakil yaşı 12.5 iken, gonadal yetmezlik gelişmeyenlerin ortalama nakil yaşı 10.5 bulundu. Gonadal fonksiyonların, prepubertal dönemde nakil yapılan kız hastalarda, pubertal dönemde veya sonrasında nakil yapılan hastalara göre daha az etkilendiği tespit edildi. Hazırlık rejiminde busulfan kullanılan hastalarda gonadal yetmezlik gelişirken, busulfan kullanılmayan hastalarda gonadal yetmezlik gelişmemiştir. Aplastik anemi için nakil yapılan altı hastanın hiçbirinde gonadal yetmezlik görülmemişken, lösemi nedeniyle nakil yapılan altı hastanın nakilden önce KT alanlarında gonadal yetmezlik gelişmişti.
Özet (Çeviri)
Hematopoietic stem cell transplantation (HSCT) is an important clinical tool for treating patients with many hereditary metabolic diseases, immunologic and hematologic disorders, acquired malignancies (leukemias) and aplastic anemia. The improving of lifetime by stem cell transplantation in these patients has caused the emergence of delayed adverse effects. In patients with hematopoietic stem cell transplantation, endocrinological problems may occur due to the primary disease or the stem cell transplantation. Hypothyroidism, delayed puberty, gonadal insufficiency and growth retardation are the most common seen endocrinological problems. In the present study, we aimed to deteremine the rates of gonadal insufficiency and associated risk factors in patients with stem cell transplantation. This study is conducted in Akdeniz University Medical Faculty Pediatric Hematology and Oncology departments in order to determine the effects of pre and post transplantation treatment modalities on hipotaloma-hipophizer-gonadol axis. The charts of patients with stem cell transplantation without thalassemia and followed at least one year were reviewed retrospectively. Ten of 17 patients with HSCT have been established to have gonadal insufficiency. The mean age for transplantation in patients with gonadal insufficiency was 12.5 year-old and 10.5 year-old for without gonadal insufficiency. Gonadal function has been lesser effected in patients transplanted in pre-pubertal age than the patients in pubertal or post-pubertal age. Although, all the patients who have administered busulphan before transplantation have had gonadal insufficiency, the others have not. None of the patients who transplanted due to the aplastic anemia had gonadal insufficiency, but three of six patients with leukemia who received chemotherapy before transplantation had gonadal insufficiency.