Çok katlı yapı çerçevelerinde kolonlar için kritik yük kombinasyonlarının belirlenmesinde genetik algoritma yaklaşımı
A genetic algorithm approximation on the determination of maximum section moments in multi storey building frames
  1. Tez No: 728004
  2. Yazar: ATİLLA HASDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDUSSAMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Genetik Algoritma, bilgisayar üzerinde evrim teorisinin simülasyonu seklinde kullanılan bir yöntemdir. Yapay zekâ uygulamalarının bir parçasıdır. Genetik algoritmanın inşaat mühendisliği uygulamalarında kullanımı henüz yeterince yaygınlaşmamıştır. Genetik algoritma, rastgele seçilen bireylerin başarı sıralamasına göre dizilip bireyleri oluşturan kromozomların değiştirilmeleri ile önceki bireylerin temel özelliklerini taşıyan yeni bireylerin oluşturulması ve bu işlemin ardışık olarak yeterli yaklaşım sağlanıncaya kadar devam ettirilmesi esasına dayanır. Bu yöntem ile bir çeşit sanal doğal seleksiyon oluşturulur. Oluşturulan doğal seleksiyon, doğal topluluklara benzer şekilde, bilgisayar hafızasına depo edilmiş kromozomlar üzerinde icra edilmektedir. Bu sunumda, genetik algoritma tekniği kullanılarak çok katlı yapılarda farklı hareketli yük kombinasyonları altında elde edilen farklı normal kuvvet-moment kombinasyonlarının kritik olanını bulmak amaçlanmıştır. Yapılan çalışmanın karşılaştırılabileceği herhangi bir analitik metot olmadığı için önce algoritmanın genel olarak doğru sonuçlar verdiği gösterilmiş ve çalışmanın altyapısı olarak aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Genetic Algorithm is a method used in the form of simulation of the theory of evolution on a computer. It is part of artificial intelligence applications. The use of genetic algorithms in civil engineering applications has not yet become widespread. The genetic algorithm is based on the principle of arranging randomly selected individuals according to the success order and changing the chromosomes that make up the individuals, creating new individuals with the basic characteristics of the anchestors, and continuing this process sequentially until an adequate approach is provided. With this method, a kind of virtual natural selection is created. The generated natural selection is performed on chromosomes stored in computer memory, similar to natural populations. In this text, it is aimed to find the critical one of the different normal force-moment combinations obtained under different live load combinations in multi-storey structures using genetic algorithm technique. Since there is no analytical method with which the study can be compared, it was first shown that the algorithm gave correct results in general and it was transferred as the infrastructure of the study.