Koklear implant kullanıcısı 18-50 yaş arası bireylerin gürültü hassasiyet düzeyleri ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun incelenmesi
Investigation of noise sensitivity levels and attention deficit hyperactivity disorder in cochlear implant users aged 18-50 YEARS
- Tez No: 728011
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CELALETTİN CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada koklear implant kullanıcısı 18-50 yaş arası bireylerin gürültü hassasiyet düzeyleri ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışmaya 18-50 yaş arası günlük yaşantısına devam eden koklear implant kullanıcısı bireyler dahil edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya toplam 58 kişi katılmış olup bunların 36'sı (%62.1) kadın iken 22'si (%37.9) ise erkekti. Çalışmaya katılanların 31'i (%53.4) 18-25 yaş arasında iken 13'ü (%22.4) 26-35, 8'i (%13.8) 46-50, 6'sı da (%10.3) 36-45 yaş arasında idi. Evde tek başına yaşayanların 2-4 kişi yaşayanlara göre; evde 5-7 kişi yaşayanların 2-4 kişi yaşayanlara göre gürültü hassasiyet düzeylerinin anlamlı şekilde yüksek olduğu saptandı. Katılımcıların 29'unda (%50) DEHB ihtimalinin çok yüksek, 24'ünde (%41.4) yüksek, 5'inde (%8.6) ise çok düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to examine the noise sensitivity levels and attention deficit and hyperactivity disorder of individuals aged 18-50 years who are cochlear implant users. Method: Questionnaire method was used as data collection tool in the study. Cochlear implant users who continue their daily lives between the ages of 18-50 were included in the study. Results: A total of 58 individuals participated in the study, of which 36 (62.1%) were female, while 22 (37.9%) were male. While 31 (53.4%) of the study participants were between the ages of 18-25, 13 (22.4%) were 26-35, 8 (13.8%) were 46-50, and 6 (10.3%) were 36-45. Compared to 2-4 people living alone at home; It was determined that the noise sensitivity levels of those living with 5-7 people in the house were significantly higher than those living with 2-4 people. It was observed that the probability of ADHD was very high in 29 (50%) of the participants, high in 24 (41.4%) and very low in 5 (8.6%).