Futbolcularda bilişsel performans, reaksiyon zamanı ve çeviklik parametreleri ilişkisinin incelenmesi
Investigation of relationship between cognitive performance, reaction time and agility parameters on football players
  1. Tez No: 728012
  2. Yazar: OKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KIYICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, futbolcularda bilişsel performans, reaksiyon zamanı ve çeviklik ile parameteleri ilişkisinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırmaya 18-20 (18,16 ± 0,68) yaş arasında aktif olarak futbol hayatını sürdüren 25 futbolcu katılmıştır. Sporcuların çeviklik düzeyleri Illinois Çeviklik Testi ile reaksiyon zamanı değerleri ise Witty Sem reaksiyon zamanı protokolü ile tespit edilmiştir. Bilişsel performans ölçümleri Stroop testi aracılığı ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to examine the relationship between cognitive performance, reaction time, agility and its parameters on football players. Method: 25 football players between the ages of 18-20 (18.16 ± 0.68) who actively continue their football life participated in the research. The agility levels of the athletes were determined by the Illinois Agility Test and the Reaction Time values were determined by the Witty Sem reaction time protocol. Cognitive performance measurements were carried out using the Stroop test.