Aile işletmelerinde teknoloji uygulama düzeyi, aile değerleri, örgüt yapısı ile performans ilişkileri üzerine bir araştırma
A research on performance relations with technology application level, family values, organizational structure in family businesses
  1. Tez No: 728029
  2. Yazar: TUNCAY YILDIRGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada değişimin çok hızlı olduğu rekabetçi ve zorlu ortamda kurulan aile işletmelerin performanslarına etki eden faktörler arasında teknoloji kullanım düzeyi, aile değerleri ve örgüt yapısının etkileri üzerine yapılmıştır. Bu amaçla teknoloji kullanımının performans üzerindeki etkisi ve bu etkide aile değeri ve örgütsel yapının aracılık etkilerini ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bunun yanında teknoloji, aile değeri, örgüt yapısı ve performans arasındaki korelasyon ilişkilerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Teknoloji kullanım düzeyi, aile değeri ve örgüt yapısı ile performans arasındaki ilişkilerinin bilinmesi ülke ekonomisi içerisinde büyük katkısı olan aile işletmelerin önemli bir rekabet avantajını sağlamış olur. Teknik, ekonomik, demografik gibi alanlarda meydana gelen en ufak bir değişimin dahi bireyleri etkilerken bireylerin oluşturduğu örgütlerde de bu değişim yansıyacaktır. Yoğun rekabet ortamında performansa etki eden en ufak bir etki dahi işletmelerin geleceğini etkilediğinden bu çalışmanın önemli olduğunu ve alana önemli katkı sağlayacağını düşünülmektedir. Dolayısıyla karşılıklı etkileşim içinde olan teknoloji-örgüt yapısıaile değeri ile performans arasındaki ilişkilerin bilinmesi firmanın rekabeti acısından önem ifade etmektedir. Bu amaçla geçerliliği ve güvenirliliği daha önceki çalışmalarda kullanılmış genel ve güncel ölçekler kullanılmıştır. Ana kütle olarak aile işletmeleri oluşturmakta örneklem ise Bursa ilinde faaliyet gösteren firmalara ulaştırılmış ve alınan verilerin analizinde SPSS veri analiz programı yardımı ile analizi yapılmıştır. Yapılan bu çalışmada elde edilen verilerin analiz sonuçları incelendiğinde, örgüt yapısının teknoloji ile performans arasında aracılık etkisinin olduğu tespit edilmiş aile değerinin ise teknoloji ile performans arasında aracılık etkisine ilişkin bulguya ulaşılamamıştır. Birebir etkiye ilişkin ise, teknoloji ile aile değerleri arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu, aile değeri ile performans arasında düşük düzeyde bir korelasyon ilişkisi bulunmuştur. Teknoloji ile örgüt yapısı arasında anlamlı ve pozitif bir ilişkinin olduğu, örgüt yapısı ile performans arasında yine anlamlı ve pozitif bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan teknoloji ile performans arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki oluğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of technology use level, family values, and organizational structure were investigated on the performance of family businesses where change is very fast, established in competitive and challenging environments. In this context, it is aimed to reveal the effect of technology use on performance and also the mediation effects of the family value and the organizational structure. In addition, it is aimed to determine correlation relationships between the technology, family value, organization structure, and performance. Knowing the relationship between technology use, family value, and organization structure and performance provides an important competitive advantage to family businesses with a great contribution to the country's economy. Even a small change in areas such as technical, economic, demographic affects persons, and then this change will occur in the organizations that persons form. This study is considered to be important and to contribute to the literature since the smallest influence affecting performance in an intensively competitive environment can affect the future of businesses. Hence the knowledge of the relationship between the performance and the technologyorganization structure-family value which is in mutual interaction is important for the company's competitiveness. For this purpose, general and current scales which their validity and reliability accepted in earlier studies were selected and used. The main mass consists of family businesses, and the sample is delivered to companies operating in Bursa and the analysis of the received data is done with the help of SPSS data analysis program. When the analysis results of the data obtained in this study are examined, the organizational structure has been found to be the influence of mediation between technology and performance, but the family value has not been achieved to the intermediary effect between technology and performance. Related to the one-to-one effect, it has been shown that there is a significant relationship between technology and family values, and a low-level correlation between technology and family values is a low level of correlation between family value and performance. It has been displayed that there is a significant and positive relationship both between technology and organizational structure and also between performance and organizational structure. On the other hand, a positive and meaningful relationship between technology and performance was determined.