Evlilik doyumu ile problemli internet kullanımı ve aleksitimi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between marriage satisfaction and problematical internet use and levels of alexithymia
- Tez No: 728046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA GÖKÇE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, evli bireylerin problemli internet kullanımı ve aleksitimi düzeylerinin evlilik doyumuna katkılarını incelemektir. Nicel yöntemlerden çıkarımsal araştırma modeliyle tasarlanmış araştırmaya 18-65 yaş aralığında 251 kişi katılmıştır. Yapılan analizler sonucunda katılımcı sayısı 122 kadın 122 erkek olmak üzere toplam 244 kişi olarak belirlenmiştir. Sosyo-demografik Bilgi Formu, Evlilik Doyum Ölçeği (EDÖ), Problemli İnternet Kullnaımı Ölçeği (PİKO) ve Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAO20) araştırmada kullanılan ölçme araçlarıdır. Araştırmada kullanılan form ve ölçekler internet ortamı (www.docs.google.com) üzerinden katılımcılara e-posta ve sosyal medya yoluyla, kartopu örnekleme modeliyle iletilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the contribution of problematic internet usage and alexithymia levels of married individuals to marital satisfaction. 251 people between the ages of 18-65 participated in the study designed with an inferential research model among quantitative methods. As a result of the analysis, the number of participants was determined as a total of 244 people, 122 women and 122 men. Socio-demographic Information Form, Marriage Satisfaction Scale (EHS), Problematic Internet Use Scale (PICO) and Toronto Alexithymia Scale (TAO-20) are the measurement tools used in the study. The forms and scales used in the study were delivered to the participants via the internet (www.docs.google.com) via e-mail and social media, using the snowball sampling model.