Moderator role of the authenticity on the link between relationship satisfaction and psychological well-being
İlişki doyumu ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide otantikliğin düzenleyici rolü
  1. Tez No: 728068
  2. Yazar: ARDA EREN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK DOĞRUYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada otantikliğin, ilişki doyumu ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkideki düzenleyici rolü araştırılmıştır. Araştırma, 256 (M = 32.44, SD = 8.09) yetişkin katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Hipotezlerin test edilmesi amacıyla katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, İlişki Doyumu Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (Çevre ile İlişkilerde Hakimiyet Kurma, Kendini Kabul Etme, Diğerleri ile Olumlu İlişkiler Kurma, Özerklik ve Kişisel Gelişim), Otantiklik Ölçeği (Dış Etkileri Kabullenme, Kendine Yabancılaşma ve Otantik Yaşam) verilmiştir. Çalışmada, cinsiyet ve beraber yaşama grupları bağlamında çalışmada kullanılan değişkenler üzerinde anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Öte yandan, ilişki doyumunun ve otantik yaşam alt ölçeğinin, psikolojik iyi oluş ile pozitif yönde ve anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu saptanmıştır. Ek olarak, kendine yabancılaşma ve dış etkileri kabullenme alt ölçeklerinin psikolojik iyi oluş ile anlamlı ve negatif yönde bir ilişkiye sahip olduğu bulunmuştur. Son olarak, dış etkileri kabullenme, kendine yabancılaşma ve otantik yaşam alt ölçeklerinin ilişki doyumu ve psikolojik iyi oluş arasında düzenleyici bir rolü olmadığı bulunmuştur. Bulgular ilgili alanyazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The moderator role of accepting external influences, self-alienation and authentic living on the relationship between relationship satisfaction and psychological well-being (PWB) was explored among adults. In examination of these variables, data was collected from 256 (M = 32.44, SD = 8.09) participants. To assess hypothesized relationships, participants filled in Sociodemographic Information Form, Relationship Assessment Scale (RAS), Authenticity Scale (Self-Alienation, Accepting External Influences and Authentic Living), Psychological Well-Being Scale (Self-Acceptance, Autonomy, Environmental Mastery, Positive Relationship with Others and Personal Growth). According to the results, there was no gender and cohabitation differences among the study variables. In addition to that, relationship satisfaction and authentic living positively predicted PWB. On the other hand, accepting external influences and self-alienation negatively predicted PWB. The results of the study demonstrated accepting external influences, self-alienation and authentic living had no moderator effect on PWB. Results were discussed in the light of existing literature.