Bireysel ısıtma sistemlerinde tesisat temizliğinin termal konfor ve yakıt tasarrufu analizinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of thermal comfort and fuel saving analysis of installation cleaning in individual heating systems
  1. Tez No: 728077
  2. Yazar: MUHAMMET YÜRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM VARİYENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada bireysel ısıtma sistemlerinde tesisat temizliğinin termal konfor ve yakıt tasarrufu yönünden analizi yapılmıştır. Bunun için Ankara ilinde yer alan bir dairenin ısıtma sistemi ele alınmıştır. Dairenin öncelikle tesisat temizliği yapılmadan farklı sıcaklıklar için tüketilen doğalgaz miktarı belirlenmiş ve aynı sıcaklıklardaki baca gazı salınımları ölçülmüştür. Bunun yanında termal kamera vasıtasıyla temizlik öncesi radyatörlerin fotoğrafları çekilerek sıcaklık dağılımları raporlanmıştır. Ardından tesisat temizleme işlemine geçilmiş ve aynı şartlar temizlik sonrası için de tekrarlanmıştır. Böylece temizlik öncesi ve sonrası değerler karşılaştırılarak yapılan yakıt tasarrufu ve baca gazı salınımları grafiklerle ortaya konulmuştur. Çalışma sonucunda radyatör yüzey sıcaklığında 5 ºC'lik bir artış yaşanmıştır. Bunun yanında, CO salınımında % 25'lik, NO salınımında % 21'lik, CO2 salınımında % 8'lik ve O2 salınımında da % 3.17'lik bir azalma gözlemlenmiş, ayrıca yakıt sarfiyatında ise yaklaşık % 22 oranında bir tasarruf sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the analysis of installation cleaning in individual heating systems in terms of thermal comfort and fuel saving is performed. Therefore, the heating system of an apartment in the province of Ankara is discussed. First, The amount of natural gas consumed for different temperatures is determined without cleaning the intallation of the flat, and at the same time, stack gas emissions temperatures are measured. In addition, the temperature distributions are reported by taking photos of the radiators before cleaning by means of a thermal camera. Then, the installation cleaning process is started and the same conditions are repeated for the post-cleaning process. Thus, the fuel savings and stack gas emissions gained by comparing the values before and after cleaning are presented via graphics. As a result of the study, an increase of 5 ºC was experienced in the radiator surface temperature. In addition, a 25% reduction in CO emissions, 21% in NO emissions, 8% in CO2 emissions, 3.17% in O2 emissions has been observed, and a decrease of approximately 22% has been made in fuel consumption.