Endotrakeal tüp kaf şeklinin supin pozisyonunda 120 dakikadan uzun süren cerrahilerde postoperatif boğaz ağrısı üzerine etkisi
Effect of endotracheal tube cuff shape on postoperative sore throat in surgeries lasting more than 120 minutes in supine position
- Tez No: 728088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEŞİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ AKDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş: Genel anestezi uygulanan hastalarda anestezistin en önemli sorumluluklarından biri de havayolu güvenliğini ve devamlılığını sağlamasıdır. Havayolu güvenliğinin sağlanmasında kullanılan yöntemlerden biri endotrakeal entübasyondur. Endotrakeal tüplerin bölümlerinden kaf kısmı ile trakea duvarı ile tüp arasından sıvı ve gaz kaçışı önlenerek pozitif basınçlı ventilasyona olanak sağlar. Ayrıca hava yoluna mide içeriğinin aspirasyonunu ve kullanılan medikal gazların dış ortama salınmasıyla oluşan ortam kirliliği önlenmiş olur. Entübasyon sonrası hastalarda postoperatif boğaz ağrısı, ses kısıklığı, yutma güçlüğü, öksürük, boğaz kuruluğu gibi komplikasyonlar yaşanabilmektedir. Trakeal entübasyona bağlı postoperatif boğaz ağrısı sıklığı %21-%65 olarak bildirilmektedir. Postoperatif dönemdeki boğaz ağrısı hasta konforunu olumsuz yönde etkiler ve hoş olmayan bir anestezi deneyimine sebep olabilir. Entübe bir hastada kafla ilgili komplikasyonları önlemek için endotrakeal tüp (ETT) kaf basıncının 20-30 cm H2O arasında tutulması son derece önemlidir. Amaç: Endotrakeal entübasyonda kullanılan geleneksel silindirik şekilli ETT ile karşılaştırıldığında konik şekilli bir endotrakeal tüp kaf çapı ve kaf-trakea temas alanının daha küçük olduğu bilinmektedir. Bu çalışmamızda 120 dk'dan uzun süren cerrahilerde salin ile şişirilen silindirik ve konik şekilli endotrakeal tüplerin kaf basınçlarını ve postoperatif boğaz ağrısı, bulantı-kusma ve postoperatif analjezik tüketimi üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma hastanemiz ameliyathanesinde supin pozisyonda Üroloji, Kadın Doğum ve Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi tarafından operasyon planlanan ASA I, II, III risk grubu, 18-65 yaş arası, beklenen operasyon süresi 120 dakikadan fazla olan ve çalışma hakkında bilgilendirilip yazılı ve sözlü onamları alınan 100 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların endotrakeal entübasyon sonrası endotrakeal tüplerinin kafları“kaf manometresi”yardımıyla 25 cm H2O olacak şekilde silindirik kafı salin ile şişirilen hastalar (Grup S, n=50) ve konik kafı salin ile şişirilen hastalar (Grup K, n=50) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm hastaların intraoperatif dönemde kalp atım hızı, oksijen saturasyonu, OAB, BİS değerleri, kaf içi basınç değerleri, en yüksek kaf basıncı değerleri, EtCO2, inspire edilen oksijen değeri ve havayolu basıncı değerleri bazal, entübasyon ve entübasyon sonrası 20'şer dakikalık aralıklarla ve ekstübasyondan hemen önce kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: One of the most important responsibilities of the anesthetist is to ensure airway safety and continuity in patients undergoing general anesthesia. Endotracheal intubation is one of the methods used to ensure airway safety. It allows positive pressure ventilation by preventing the leakage of fluid and gas between the cuff part of endotracheal intubation tube and the trachea wall. In addition, the aspiration of the stomach contents into the airway and the environmental pollution caused by the release of the used medical gases to the external environment are prevented. Postoperative complications such as sore throat, hoarseness, difficulty in swallowing, cough, and dry throat may be experienced in patients after intubation. The incidence of postoperative sore throat due to tracheal intubation is reported to be 21%-65%. Postoperative sore throat negatively affects patient comfort and may cause an unpleasant anesthesia experience. It is extremely important to maintain the endotracheal tube (ETT) cuff pressure between 20-30 cm H2O to prevent cuff-related complications in an intubated patient. Aim: It is known that cuff diameter and cuff-trachea contact area are smaller in a tapered shaped endotracheal tube cuff compared to the traditional cylindrical shaped ETT used in endotracheal intubation. In this study, we aimed to compare the effects of cylindrical and tapered endotracheal tubes inflated with saline on cuff pressures, postoperative sore throat, nausea-vomiting and postoperative analgesic consumption in surgeries lasting longer than 120 minutes. Materials and Methods: The study performed on 100 patients in ASA I, II,III risk groups, aged 18-65, with an expected operation time of more than 120 minutes, who underwent ürology, obstetrics and gynecology and aesthetic, plastic and reconstructive surgery in the supine position in the operating room of our hospital, who were informed about the study and gave their written and verbal consents. Patients included in the study were divided into two groups as patients whose cylindrical cuff was inflated with saline (Group S, n=50) and patients whose tapered cuff was inflated with saline (Group K, n=50) to 25 cm H2O with the help of a“cuff manometer”after endotracheal intubation. In the intraoperative period, heart rate, oxygen saturation, MAP, BIS, intracuff pressure values, maximum cuff pressure values, EtCO2, inspired oxygen values and airway pressure values of all patients were recorded during basal, intubation and 20- minute intervals after intubation and just before extubation.