İstanbul'da bir öteki
'The other' in Istanbul
  1. Tez No: 728115
  2. Yazar: TAMER ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ MAKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu belgesel film, diyasporada hayatını sürdürmek zorunda kalan ve doğal olarak mülteci/öteki olarak tanımlanan bir kişinin yaşamı üzerinden, İstanbul gibi bir metropolde öteki/mülteciyi olmayı ve kişinin zorluklara karşın tutunma çabasını anlatmaktadır. Belgesel filmde ölümden kaçan ve yaşam hakları için çaresizce başka ülkelere sığınan bu insanlar/mülteci gerçeğine birden çok açıdan bakılmış, yaşanan gerçekliğin arkasındaki nedenler ve ortaya çıkan sonuçlar gösterilmeye çalışılmıştır. Diğer yanda bu belgesel ile, öteki/mülteci hakkında bildiklerimizi gözden geçirerek önyargılar ve sosyal medya aracılığıyla bilinçsizce edindiğimiz bilgilerin gerçekliği sorgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This documentary film describes being the other/refugee in a metropole like Istanbul and the struggle of a person to hold on despite difficulties, through the life of a person that has to live in the diaspora and naturally defined as the other/refugee. In this documentary film, the reality of these people/refugees that escaped death and desperately refuge in other countries for their right to life is viewed in many aspects, and the reasons behind the reality and the results are tried to be expressed. On the other hand, the reality of the information that we unconsciously obtained through prejudices and social media by reviewing our knowledge about the other/refugee is tried to be questioned by this documentary.