Periodontal hastalıkta alveoler kemiğin trabeküler yapısının fraktal analiz yöntemi ile incelenmesi
Evaluation of the trabecular structure of the alveolar bone in periodontal disease by fractal analysis method
- Tez No: 728127
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU SARIBAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dişlerin kemik desteğinin kaybına sebep olabilen periodontitisin erken tanı ve tedavisinin önemi büyüktür. Periodontal hastalığın radyografik olarak ayrımını yapabilmek adına fraktal analiz yönteminin kullanımı araştırılmaktadır. Fraktal özellik gösteren nesnelerin yapısındaki karmaşıklık derecesini sayısal bir veri olarak sunan fraktal analiz, trabeküler kemikte meydana gelen değişiklikleri ölçmek amacıyla kullanılmıştır. Bu çalışmada amaç, panoramik radyografileri kullanarak periodontitisli ve gingivitisli hastaların trabeküler kemik fraktal boyut değerlerini karşılaştırmak, ayrıca yaş ve cinsiyetin fraktal boyutla olan olası ilişkisini değerlendirmektir. Çalışmada 64 gingivitisli ve 64 periodontitisli hastanın panoramik radyografileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların radyografileri kullanılarak trabeküler kemikten ölçülen fraktal boyut değerleri, İmage J programında kutu sayma yöntemi ile hesaplanmıştır. Her iki grubun fraktal boyut değerleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca grupların kendi içinde yaş ve cinsiyet parametrelerinin fraktal boyut değerleri ile olan olası ilişkisi değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre; gingivitis grubundaki hastaların hesaplanan ortalama fraktal boyut değeri 1,195 iken, periodontitis grubundaki hastaların hesaplanan ortalama fraktal boyut değeri 1,196 bulunmuştur. Gingivitis grubu ile periodontitis grubunun fraktal boyut değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir (p>0,05). Fraktal boyut değerleri ile yaş ve cinsiyet arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Early diagnosis and treatment of periodontitis, which can cause loss of bone support of the teeth, is of great importance. The use of fractal analysis method is being investigated in order to differentiate periodontal disease radiographically. Fractal analysis presents the degree of complexity in the structure of fractal objects as a numerical data, and has been used to measure changes in trabecular bone. The aim of this study was to compare the trabecular bone fractal dimension values of patients with periodontitis and gingivitis using panoramic radiographs, and to evaluate the possible relationship between age and gender with fractal dimension. Panoramic radiographs of 64 patients with gingivitis and 64 patients with periodontitis were evaluated retrospectively in the study. Using the radiographs of the patients, fractal dimension values measured from the trabecular bone were calculated with the box-counting method in the Image J program. The fractal dimension values of both groups were compared. In addition, the relationship between age and gender parameters and fractal dimension values was evaluated within the groups. According to the results of the study, the calculated average fractal size value of the patients in the gingivitis group was 1,195, while the calculated average fractal size value of the patients in the periodontitis group was 1,196. No statistically significant difference was observed between the fractal dimension values of the gingivitis group and the periodontitis group (p>0.05). No statistically significant correlation was observed between fractal dimension values and age and gender (p>0.05).