Yoğunbakım hastalarında renal fonksiyonların rıfle ve akın skorları ile takibinin mortalite ve morbidite üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Monitoring of renal function in patients with rifle and akin scores to compare the effects on mortality and morbidity in icu
- Tez No: 728130
- Danışmanlar: UZMAN GULSUM OYA HERGUNSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Özet Akut böbrek hasarı (ABH) yoğun bakım ünitelerinde sık karşılaşılan morbidite ve mortaliteyi etkileyen önemli bir klinik tablodur.ABH'nın herkes tarafından kabul edilmiş standart bir tanımının olmaması, tanı konmasında,insidansın belirlenmesinde ve tedavi protokolleri oluşturulmasında da sorun yaratmaktadır. ABH konusunda dünya çapında ortak bir dil yaratmak ve standardizasyonu sağlamak artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu amaçla 2004 yılında ADQI (acute dialysis Quality Initiative) grubu RIFLE sınıflamasını uygulamaya koymuştur ve bu konu ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır.2005 yılında pek çok yoğun bakım derneği ve bilim adamları Amsterdam'da biraraya gelerek 2 günlük konferans sonucunda RIFLE sınıflaması zemininde AKIN sınıflamasını oluşturdular. Biz de Bakırköy Dr.Sadi Konuk eğitim ve araştıma hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon kliniği Reanimasyon ünitesinde Mart 2009 ile Mart 2010 tarihleri arasında prospektif olarak yaptığımız bu çalışmada yoğun bakım ünitemize yatan hastaları RIFLe ve AKIN sınıflamasına göre değerlendirdik.Her iki sınıflamanın mortalite ve morbidite tahmini üzerine etkisini araştırdık.Çalışmamıza dahil edilen 190 hastanın yatış süreleri boyunca AKIN ve RIFLE sınıflamalarına göre en kötü değerleri kabul edilmiş ve buna göre AKIN sınıflamasında normal %35,8 (68 hasta) ;evre I %33,2 (63 hasta), evre II %18,4 (35 hasta) ve evre III %12,6 (24 hasta); RIFLE sınıflamasına göre normal %62,6 (119 hasta),R %5,8 (11 hasta), I %18,9 (36 hasta),F %12,6 (24 hasta ) grubunda yer almıştır.Bizim yaptığımız çalışmada evre ile mortalite arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.AKIN I (%2,5), AKIN II (%5,6),AKIN III (%6,7) (p:0.0001), RIFLE R (%1,9),I (%3,7),F (%4,2) (p:0.0001) Sonuç olarak RIFLE ve AKIN sınıflamalarının mortalite ve morbiditeyi göstermede birbirlerine üstünlükleri yoktur, evre arttıkça her iki sınıflamada da mortalite oranları artmıştır.
Özet (Çeviri)
Summary Acute kidney injury (AKI) is an important clinical picture that affects the morbidity and mortality frequently encountered in intensive care units. The lack of a universally accepted standard definition of AKI also creates problems in the diagnosis, determination of the incidence and the creation of treatment protocols. It has now become a necessity to create a common language and standardize on AKI worldwide. For this purpose, ADQI (acute dialysis Quality Initiative) group implemented the RIFLE classification in 2004 and many studies have been carried out on this subject. . we too In this prospective study, which we conducted in Bakırköy Dr.Sadi Konuk training and research hospital Anesthesiology and Reanimation clinic Reanimation unit between March 2009 and March 2010, we evaluated the patients hospitalized in our intensive care unit according to the RIFLe and AKIN classifications. We investigated the effects of both classifications on the prediction of mortality and morbidity. During the hospitalization period of 190 patients included in our study, the worst values were accepted according to the AKIN and RIFLE classifications, and according to this, the normal 35.8% (68 patients) in the AKIN classification; stage I 33.2% (63 patients), stage II 18.4% (35 patients) and stage III 12.6% (24 patients); According to the RIFLE classification, it was included in the normal group 62.6% (119 patients), R 5.8% (11 patients), I 18.9% (36 patients), F 12.6% (24 patients). A significant relationship was found between mortality and mortality. AKIN I (2.5%), AKIN II (5.6%), AKIN III (6.7%) (p:0.0001), RIFLE R (1.9%), I ( 3.7%),F (4.2%) (p:0.0001) As a result, RIFLE and AKIN classifications do not have superiority over each other in demonstrating mortality and morbidity, mortality rates increased in both classifications as the stage increased.