Hava yolu gelir yönetimi
Airline revenue management
- Tez No: 728136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Covid-19 pandemisi, tüm dünyada hayatı olumsuz etkilemiş ve çok sayıda can kayıplarına neden olmuştur. Aynı zamanda işletmelerin ekonomik faaliyetlerine de zarar vermiştir ve vermeye devam etmektedir. Hava yolu sektörü bu durumdan en çok etkilenen sektörlerden birisidir. Bu şartlar altında, bir hava yolu şirketinin hayatta kalmak için yapması gereken şeylerden biri de hava yolu gelir yönetiminde en iyisini yapmaktır. Bu tez çalışmasında, Hava yolu Gelir Yönetimi (HGY) için Toplam Gelir Sınırları (TGS) ve Beklenen Marjinal Koltuk Geliri-Toplam Gelir Kontrolü (BMKGtgk) isimli iki sezgisel metot geliştirilmiştir. Bu metotlar ücret sınıfı karması probleminde kullanılması amacıyla geliştirilmiş olup kolay anlaşılabilir, uygulanabilir ve etkin performans gösterebilir niteliktedirler. Her iki metot da HGY alanındaki en ünlü ve yaygın kullanılan Beklenen Marjinal Koltuk Geliri (BMKG) metodunun literatürdeki üç faklı çeşidiyle karşılaştırılmıştır. Bunlar BMKGa, BMKGb ve BMKGc'dir. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda, TGS ve BMKGtgk'nin diğer üç metottan daha yüksek gelirler elde ettiği bulunmuştur. Sonuç olarak, geliştirilen metotların HGY için etkili birer araç olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic has negatively affected life all over the world and has caused catastrophic loss of life. At the same time, it has damaged the economic activities of businesses and continues to do so. The airline industry is one of the sectors most affected by this situation. Under these circumstances, one of the things an airline must do is to do the best in airline sector. In this thesis, two heuristic methods named Total Revenue Boundaries (TRB) and Expected Marginal Seat Revenue-Total Revenue Control (EMSRtrc) are developed for Airline Revenue Management (ARM). These methods are developed for use in the fare class mix problem and are easy to understand, applicable, and can perform effectively. Both methods are compared with three different types of the most famous and widely used method in the literature, which is Expected Marginal Seat Revenue (EMSR). These are EMSRa, EMSRb, and EMSRc. As a result of the comparisons, it shows that TRB and EMSRtrc achived higher revenues than the other three methods. As a result, it has been shown that the developed methods can be effective tools for ARM.