Havayolu işletmelerinde gelir yönetimi ve Türk Hava Yolları A.O. uygulaması
Airline yield management and application in Turkish Airlines
  1. Tez No: 101683
  2. Yazar: ALİ EMRE SARILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ SÜRMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Hava taşımacılığı, tüm dünyada milyonlarca çalışanıyla bir milyardan fazla yolcuya hizmet veren ve milyarlarca dolarlık katma değer yaratan bir sektördür. Orta ve uzun mesafede en rahat ulaşım sistemi olan hava taşımacılığının en büyük avantajı, insanlara yapacakları diğer işler için daha fazla zaman ayırma olanağı sağlamasıdır. 1978 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki serbestleşme hareketiyle havayolu sektörü üzerindeki bazı kısıtlamalar kalkmıştır. Serbestleşmeden sonra pazara giren düşük fiyatlı yeni havayolu işletmeleriyle rekabet edemeyen büyük havayolu işletmeleri zor günler geçirmişlerdir. Daha sonra büyük havayolu işletmeleri teknolojinin de gelişmesiyle, düşük fiyatlı havayolu işletmeleri ile rekabet edebilmek için yeni teknikler geliştirmişlerdir. Gelir yönetimi, bu yoğun rekabet şartlarında büyük havayolu işletmelerinin düşük fiyatlı havayolu işletmeleriyle rekabet etmesinde çok önemli bir rol oynamıştır. Gelir yönetimi, havayolu işletmelerinin sürekli değişen talebi, geliri en büyükleyecek şekilde çeşitli yöntemlerle, sabit kapasitelerine eşitlemeye çalışma sanatı olarak tanımlanabilir. Gelir yönetimi sayesinde büyük havayolu işletmeleri yüksek gelir getiren yolcularla birlikte fiyata duyarlı yolculara da bir arada hizmet verebilmişlerdir. Günümüzde gelir yönetimi tekniğini uygulamayan büyük havayolu işletmesi hemen hemen yok gibidir. Türkiye'de gelir yönetimi tekniğini uygulayan tek havayolu ise Türk Hava Yollan Anonim Ortaklığı'dır.
Özet (Çeviri)
Air transportation is an industry in which millions of workers serve more than one billion passengers and create billions of dollars additional value. The major advantage of air transportation, which is the most comfortable transportation system for middle and long distances, is giving opportunities to people for their other activities. In 1978, in USA, under deregulation law some barriers went out from air transportation industry. After deregulation, mega carriers in the market had some difficulties in competition with the new low cost carriers. Then mega carriers found some new methods to complete with the low cost carriers by the help of technological development. Yield management played a major role for mega carriers to complete with low cost carriers under the fierce competition. Yield management can be defined as the art of management to match the fluctuation demand of air carriers with their constrained capacity to maximize revenue by using various techniques. By the help of yield management mega carriers could fly high yield passengers with low yield passengers together. Nowadays, there are no mega carriers, which can not adopt yield management. Turkish Airlines is the only one carrier, which adopt yield management in Turkey.