Genome analysis and in vitro probiotic characterization of a novel Lactiplantibacillus plantarum HSA51 from fermented turnip
Fermente şalgamdan yeni bir Lactiplantibacillus plantarum HSA51'in genom analizi ve in vitro probiyotik karakterizasyonu
  1. Tez No: 728138
  2. Yazar: GHIZLANE EL OUAJJITE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENES SEYFULLAH KOTİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Şalgam turp, hafif acı bir tada sahip bir kök sebzedir. Yüksek lif içeriği ile bağırsak iltihabı riskini azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda yeni bir Lb. plantarum HSA51 suşu kullanıldı. Seçilen HSA51 suşu gram pozitif, kısa çubuk ve katalaz negatiftir. İzolat, mide ve bağırsak simülasyonu koşullarında hayatta kalma açısından incelendi; bu, suşun canlılığını ve bağırsak ortamını taklit eden safra ve pH koşullarına karşı direncini koruyabildiğini gösterdi. HSA51'in metabolizması hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Illumina MiSeq platformu kullanılarak suşun tüm genom dizilimi yapıldı. Dizileme sonucunda elde edilen diziler, 179 contig'den oluşan auto PATRIC 3.6.8 kullanılarak birleştirildi ve RAST algoritması kullanılarak genom analizi yapıldı. 3,386,821 bp'lik tek bir dairesel kromozomdan oluşan Lactiplantibacillus HSA51 genomunun, 59 transfer RNA (tRNA) geni, iki ribozomal RNA (rRNA) operonu dahil 3402 gen içerdiği tahmin edilmiştir. Fonksiyonel atamalara sahip 1542 varsayılan protein ve 1860 protein de açıklama ile tahmin edildi. Sonuçlar, izole edilen Lactiplantibacillus plantarum HSA51'in yüksek bir probiotic potansiyeline sahip olduğunu ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
Turnip or '' Şalgam'' is a slightly bitter-flavoured root vegetable. It is known for its benefits due to its high fibre that helps reduce the risk of intestinal inflammation. Our study involves the new Lb. plantarum HSA51 strain isolated from a traditionally fermented non-alcoholic beverage called shalgam from the Southern region of Anatolia following incubation on MRS agar at 30°C for five days. The selected HSA51 strain is gram-positive, short rod and catalase-negative. The isolate was examined for its ability to survive in gastric and intestinal simulated conditions, which showed that the strain was able to maintain its viability and resistance to bile and pH conditions mimicking the gut environment.The Whole-genome sequencing was performed using the Illumina Miseq platform to learn more about the metabolic capabilities of HSA51. The sequences were assembled using auto PATRIC 3.6.8. consisting of 630 contigs, preliminary genome annotation was performed using the RAST algorithm. The Lactiplantibacillus HSA51 genome consists of a single circular chromosome of 3,910,029 bp that is predicted to carry 4281 genes, including 50 transfer RNA (tRNA) genes, four ribosomal RNA (rRNA) operons. The annotation included 1481 hypothetical proteins and 2800 proteins with functional assignments.