Niğde Müzesi'nde bulunan halı ve kilimlerin teknik ve desen özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the regional, technical and design features of the carpets and kilims in Niğde Museum
  1. Tez No: 72817
  2. Yazar: ALİYE TÜRLÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZNUR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
1936 yılından itibaren Niğde ve Çevresindeki arkeolojik buluntu ve etnoğrafik eserlerin sergilenmesinde önemli katkıları bulunan Ak Medrese'nin deposu, avlusu ve diğer odaları Niğde müzesi olarak kullanılmıştır. 1939-1950 yılları arasında II. Dünya savaşı nedeniyle İstanbul Müzelerinin deposu olarak da kullanılmış olması önemli bir diğer husustur. Yeni binasına 1977 yılımda taşınmış ve halkın hizmetine 1982 yılında sunulmuştur. İç Anadolu'nun önemli bir dokuma ve turizm bölgesi olan Niğde ve Civan halı- kilim ve düz dokuma yaygıların tespiti yapılarak, tespit sonucunda 72 adet Halı-Kilim ve düz dokuma yaygıların envanter dökümleriyle birlikte katologlama yoluna gidilmiştir. Görülen bilgi eksiklikleri olanaklar doğrultusunda düzeltilerek günümüz Niğde halı ve kilimlerinin desenleri çizilerek karşılaştırma yoluna gidilmiştir. Ticari amaçla bölgede üretilen "Niğde Kars, Kafkas-Diğer Türk Dünyasına ait Halılarının desen ve kaliteleri Niğde halılarının kalite-malzeme (hammadde) -desen açısından değer kaybına neden olmuştur. Çünkü Halı Firmaları tamamen dış pazarın talebi doğrultusunda ve onların istediği desen ve kalitede halı üretmektedirler. Yöreye ekonomik katkısı yadsınamaz. Fakat buda yörenin özelikle Avonos,Maden, Taşpınar, Bor ve Diğer halıların üretilmesinin azalmasına neden olmaktadır. Günümüzde bu üretimlerin geleneksel yöre halıcılığına kültürel olumsuz etkileri de izlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The depot, courtyard and other rooms in Ak Medrese which has provided significiant contribution to exhibiting archaeological and ethnographical findings found in the Province of Nigde and it's surroundings were used as a museum in Niğde sinece 1936 It is important to note that it has also served a depot for the museums situated in Istanbul between 1939-1950 during the Second World War. In 1977 it was transferred to it's new location and opened to public visits in 1982 A study was conducted to determine the availability of carpets, runs and plain woven spreadings produced in the Province of Nigde and it's surroundings which are regarded as the important region in Central Anatolia for woven and tourism industry. Following this study,72 carpet,rug and plain woven spreading have been individually information. An attempt has been made to correct and update incomplete information in a best possible way and current desings have been drawn for the carpets and runs produced in Nigde and a comparative study was conducted. The carpets which are produced for commercial purposes in the region under the brand names of Nigde -Kars, Caucasia-Turkic patterns have caused Nigde carpets to loose the values in terms of quality, material, raw material and design. This is merely becausu the carpet manufactureres in the region have chosen to producu the carpets according to the demands received from foreign markets which determine the design and quality. There is no doubt that this will have an economic benefit to the region. However, this has also reduced the quantity of local carpets manufactured in the region under the brand names of Avanos, Maden,Taspınar, Bor and others. It is closely monitored that such productions have been causing culturally negative effects on traditionally local carpet making industry in the region.