Kalite güvence sistemlerinde ölçüm hatalarının ayrıştırılmasında kullanılan istatistiksel yaklaşımlar üzerine bir araştırma
An Investigation on the using statistical approachs for seperating of the errors of measurement on quality assurance systems
  1. Tez No: 72816
  2. Yazar: HAKAN SEMERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ŞENYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Kalite için verilen yönetse! kararlarda çoğunlukla ölçüm ekipmanlarından elde edilen ham verilerden türetilen sonuçlar kullandır. Bu sonuçlara daima güvenmek gerekmektedir, bu nedenle ölçme önemlidir. Çoğu kalite analizinde ölçüm sonuçlarının doğru ve hassas olduğu varsaydır. Bununla beraber, bu varsayım her zaman gerçekleşmeyebilir. Çünkü ölçüm ekipmanı kötü kullandabilir, kötüye kullanılabilir, ayarsız ya da kalibresiz olabilir. Bu çalışmada, kalite güvence sistemlerinde belirlenen kalite standartlarının doğrulanması amacıyla kullanılan ölçümlerdeki hata kaynaklarının incelenmesi yapılmıştır. Testlerin tekrarlanabilir ya da tekrarlanamaz yapısına bağlı olarak ölçüm hatalarına ait tahminleyiciler sunulmuştur. Ölçüm sistemlerinin değerlendirilmesine ilişkin teknikler araştırılmış ve uygulamalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Measurement is important because the quality of subsequent management decisions is only as reliable as the raw data obtanmed through the measurement instrument. Most quality analysis assumes that measurement data are accurate and precise. However, this may be an incorrect assumption because a measurement instrument may have been misused, abused, or not calibrated.. In this study, it has been examined sources of measurement error in order to verify quality level which is used quality assurance systems. It has been presented the estimators for measurement error according to the test which is repetable or nonrepeatable. It has been investigated for the tecniques related with evaluation of measurement system and it has been applicated. 11