Küçük ve orta ölçekli işletmelerin Türk teşvik sistemi açısından değerlendirilmesi ve Avrupa Birliği KOBİ teşvik politikası uygulamasının karşılaştırılması
Evaluation of small and medium scale enterprises with respect to Turkish Subsidy system and the comparsion of the European union SME subsidy policy implementation
  1. Tez No: 72818
  2. Yazar: ERTUĞ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Ekonomik, sosyal ve teknolojik gelişmeler KOBİ'lerin teşvik edilmesini zorunlu kılmaktadır. Dünya piyasalarındaki yoğun rekabet ortamı içinde KOBİ'lere yönelik uygulanan teşviklerin niteliği ve çeşitliliği de artan bir önem kazanmaktadır. Uluslararası anlaşmalarla çeşitli ülkeler ve Türkiye teşvik sistemlerini uyumlaştırma çabası içine girmiştir. Bu yaklaşım çerçevesinde ele alınan çalışmada genel olarak KOBİ'lerin tamını, temel sorunları ortaya konulmuş ve ekonomi içindeki yerleri sonuçlarıyla analiz edilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümde Avrupa Birliği ve Türkiye'de KOBİ'lerin önemine değinilmiş ve teşvik sistemlerinde KOBİ'lerin yeri kredi veren mali kurumlar incelenmiştir. Dördüncü bölümde Avrupa Birliği ve Türkiye'deki teşvik sistemleri karşılaştırılmış, Gümrük Birliği'nin KOBİ'ler üzerindeki etkileri ve sonuçlan analiz edilmiş, Türkiye açısından çözüm önerileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Economic, social and technological developments necessitate that SMEs are subsidized. Due to fierce competition in world markets, the quality and diversity of subsidies granted to SMEs gradually gain importance. Several countries and Turkey attempt to adjust their subsidy systems by way of international agreements. In this study conducted within the framework of this approach, SMEs have been defined, their main problems have been stated and their position in economy has been analyzed together with its consequences. In the second and third sections, the importance of SMEs in EU and Turkey are mentioned, and the place of SMEs in subsidy systems and financial institutions which offer credits are studied. In the fourth section, there is a comparison of subsidy systems in EU and Turkey, and an analysis of the effects and consequences of the Customs Union on SMEs, together with proposals for solution with respect to Turkey.