Ekonomik hegemonyanın degişiminde Çin ve Rusya'nın inovasyon politikaları
China and Russia's innovation policies in the change of economic hegemonia
  1. Tez No: 728198
  2. Yazar: RIDVAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDENUR ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Economics, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ticari Diplomasi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Soğuk Savaş sonrası oluşan dünya düzeninde Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti, özellikle Avrasya coğrafyası üzerinde aynı amaçlarla hareket etmiş ve nihayetinde bugün yaşanılan dönemde iki büyük güç olarak tarih sahnesinde önemli bir yer elde etmişlerdir. Bu durumun oluşması sürecinde; Rusya'nın, Sovyetler'den sonra güç kaybettiği bu bölge üzerinde, tekrar etkinlik sağlamak amacıyla Avrasya Ekonomik Birliği'ni kurdu. Çin'in ise kendini izole ettiği yılların sonrasında daha aktif bir dış politika izleyerek, bu kapsamda oluşturduğu Tek Kuşak Tek Yol girişimlerinin etkisi büyük olmuş ve söz konusu iki ülkede yumuşak güç kapasitelerini kullanarak bu bölgelerde hegemonyalarını sağlamaya çalışmışlardır. 2015 yılında bu iki projenin birleştirilmesi kararının alınması ise, mevcut konjonktür açısından değerlendirildiğinde son derece önemli bir gelişme olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle yukarıda özetlenen konu“Ekonomik Hegemonyanın Değişiminde Çin Ve Rusya'nın İnovasyon Politikaları”adını taşıyan bu tez içerisinde Robert Cox'un öncülüğünü yaptığı, neo-Gramşiyan hegemonya kuramı çerçevesinde temellendirilmiştir. Özellikle bu kuramın devamlılığının sağlanması noktasında, insan faaliyetleriyle kurulan ortaklaşa bir yapının oluşması fikrinin öne çıkartılması düşünüldüğünde teorinin, uygulandığı coğrafyaya uygunluğu daha açık bir şekilde görülecektir.
Özet (Çeviri)
The Russian federation and China Peoples Repuclic, that was formed after the cold war, have both moved in the Eurasian geography for the same purpose and eventually have set an important place in the stage of history as two big powerhouses in todays time. This happened because of two things: Russia, who tried to establish their activity over this place by founding the Eurasia Economy League, as they had lost most their power over the place after the soviets and China who after years of isolating itself started to take interest and watch a more active international politics, had created the one generation one way initiative, which had a huge effect, and the countries mentioned used their soft power capacities to control the hegemony in these areas. When evaluated in the context of the current conjuncture, the decision to merge these two projects in 2015 has been an up most important development. For this reason, in this thesis named“The Innovation Policies of China and Russia in the Change of Economic Hegemony ”the subject summarised above is based on the neo- Gramscian hegemony theory pioneered by Robet Cox. The suitability of the theory to the geography it is applied in will be seen more clearly, especially at the point of ensuring its continuity, when it is considered as emphasizing the idea of creating a collaborative structure established by human activites.