Hegemonya ilişkilerinin tarihsel dönüşümü: 1870-2010
Historical transformation of hegemony relations: 1870-2010
  1. Tez No: 332474
  2. Yazar: YELİZ SARIÖZ GÖKTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İŞAYA ÜŞÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Kapitalizmin tarihi boyunca sistemin zirvesinde nöbet değişimlerine tanık olunmuştur. Kontrol ettikleri coğrafi alanı ve pazarları korumak adına mücadele veren ülkeler bu uğraşları esnasında yükseliş ve düşüşler yaşamışlardır. Bu çerçevede, 18. yüzyılda hegemon bir güç olarak tarih sahnesine çıkan İngiltere'nin hegemon olma süreci ve yerini ABD hegemonyasına bırakışı bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. ABD hegemonyasının yükselişi ve olası gerileyişinin sistemde yol açacağı etkilerinin ele alınması çalışmada ele alınan bir diğer konudur.Çalışmada hegemonyada ortaya çıkan değişimin ve dönüşümün ortaya konulabilmesi için analiz yöntemi olarak tarihsel süreklilik anlayışı benimsenmiş, bu nedenle analiz tarihin ilk hegemonu olan Birleşik Eyaletler'e kadar götürülmüştür. Ardından İngiltere ve ABD hegemonyalarının ortaya çıkışı, yükselişi ve sonlanması/gerilemesi incelenmiştir.Çalışmada söz konusu üç ülkenin hegemonyaları analiz edilirken, eleştirel bir bakış açısı ile söz konusu ekolün teorik çerçevesi kullanılmak suretiyle hegemonyanın analizi gerçekleştirilmiştir. Son olarak, aynı teorik çerçevenin yardımıyla Çin, BRIC ekonomileri, G20 ve Avrupa Birliği gibi güç merkezlerinin hegemon olma olasılıkları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of capitalism, a number of changes witnessed at the peak of the system. The countries which struggling for protecting geografical areas and markets under their control, they experienced rise and declines during this effort. The UK?s process of becoming a hegemonic, which rose as a hegemonic power in the 18th century, and leave its position to the U.S. are the main subjects of the study. The rise of the U.S. hegemony and effects of a its possible decline is the other issue dealt with in this study.In order to specify changes in the hegemony and hegemonic transitions historical continuity-based approach has been adopted. For this reason, analysis was taken back to the United Provinces which was the first hegemon of the capitalist history. And then the emergence, rise and termination / decline of the UK and U.S. hegemonies were examined.In this study, while analyzing the hegemony of the three countries, theoretical framework of critical school has been used. Finally, using the same theoretical framework, possibilities of reaching to hegemonic position power centers such as China, BRIC economies, such as the G20 and the European Union have been examined.