Türkiye'de 1980 sonrası dönemde savunma harcamalarının ekonomik kalkınma üzerindeki etkileri
The Effect of defence expenditures on economical growth of Turkey (1980- )
  1. Tez No: 72820
  2. Yazar: MURAT LÜTFİ KAŞIKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEVRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Ulusal güvenlik hizmetleri bir toplumun en başta gereksinim duyduğu ve süreklilik gerektiren hizmetlerin başında gelmektedir. Türkiye coğrafi konumu gereği geçmişten bu yana savunma ve ordu kavramlarına önem vermiştir. Savunma; devletin egemenliğinin diğer devletlerin egemenlik iddialarına, müdahalelerine karşı korunmasıdır. Savunma ortak bir tüketim hizmetidir. Toplumun her üyesi bundan fayda sağlar. Savunma harcamaları ve harcamaların ekonomi üzerindeki etkileri güncelliğini sürekli koruyan bir konu olmaktadır. Savunma harcamaları, kamusal mal ve hizmet niteliğinde olup, ülkelerin refahları pahasına milli gelirlerinden egemenlik ve beraberlik için yaptıkları harcamalardır. Savunma harcamaları, ekonominin iç/dış kaynaklarıyla bir bütün içinde değerlendirilir ve kamu kesimi tarafından planlanır. Türkiye NATO ülkeleri içinde savunmaya en çok pay ayıran ülkelerin başında gelmektedir. Savunma harcamalarının ekonomik kalkınmaya etkisi hem olumlu hem olumsuz yönde incelenebilir. Savunma harcamalarındaki gelişmeleri belirleyebilmek için savunma sektörüne yönelik harcamaların tesbit edilmesi gerekmektedir. Türkiye'de savunma sanayi her geçen gün gelişme göstermektedir. Yürürlükte olan ve planlanan proje sayısı artmıştır. Savunma harcamalarındaki gelişme seyrini GSMH ve genel bütçe içindeki paylarına bakarak görebiliriz. Türkiye, savunma harcamalarına 1980 yılından itibaren büyük önem vermiştir. Gelişen dünyada ülkeler savunmaya büyük önem vermekte ve savunma sanayi teknolojilerini her gün yenilemektedirler. Türkiye, komşuları itibariyle çevresel bir tehdit altındadır ve savunmaya önem vermesi gerekmektedir. Bugün bir F-16 uçağının maliyeti trilyonu geçmektedir. Bu da savunmanın önemini açıkça ortaya koymaktadır. Türkiye'de savunma sanayine önem vermemiz ve dışa bağımlılığı azaltmamız gerekir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT National defence services are one of the most important utilities that a community requires continually. Turkey, due to it's geographical location, has been giving importance to concept of defence and army throughout it's history. The term of defence means to protect the sovereignty of a state (community) against threats of other states. Defence is a common consumption service from which each member of community utilizes. Defence expenditures and the effects of these on the economy are the subjects maintain their importance. Defence expenditures are properties and services of public in nature, and are spent from national income to prevent national sovereignty. Defence expenditures are planned by public sector and are evaluated with respect to internal/external recourse of economy. Turkey is one of the leading member of NATO in that it invests in defence with a considerable part of notional income. The effects of defence expenditures in economical development can be considered as both advantageous and disadvantageous. In order to identify the increase in defense expenditures it is necessary to examine the investments in national defence sector. Developments in the sector can be confirmed by the number of projects that is conducted and planned at the present day. The increase in defence expenditures can be identified by examining it's shares in the Gross National Product and in the general budget. The importance given in defence expenditures has started to grow up especially in 1980's. The countries, in developing world, give a great importance to defence and make improvements in the defence technologies. VITurkey, due to it's neighbors is under a surrounding threat, because of that the importance of defence is vital. The present cost of an F- 16 airfighter is above a trillion Turkish Liras. This shows the importance of defence. In Turkey, we have to give importance to defence industry and to decrease economic dependence to foreign countries. VII