Hz. Muhammed'in son peygamber oluşunun kelami delilleri
Arguments of the finality of prophet Muhammed
- Tez No: 72821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET İlk insan ve peygamber olarak kabul edilen Hz. Adem 'den Hz. Muhammed'e kadar sayıları kesin olarak bilinemeyen pek çok peygamber gönderilmiştir. Müslümanlar bu peygamberlerin hepsine inanırlar. İslam coğrafyasının genişlemesiyle genel olarak peygamberliği inkâr edenlerle karşılaşılmış ve bunlara peygamberliğin gereği ve imkânı hakkında cevaplar verilmiştir. Peygamberlerin varlığına inanmakla birlikte Hz. Muhammed'in peygamberliğini veya onun tebliğinin evrensel olduğunu kabullenmeyenlere de bu durum delillerle açıklanmaya çalışılmıştır. Hz. Muhammed'in hayatını son yılarında (hicrî 7-11. yıllar) Müslümanlar tarafından mütenebbi (yalancı peygamber) olarak adlandırılan bazı kişiler ortaya çıkmıştır. Bunlar ya daha sonraları bu iddialarından vazgeçip tevbe etmişler ya da Müslümanlar tarafından öldürülmüşlerdir. Gerek Hz. Muhammed'in gerekse arkadaşlarının bunlara karşı takınmış olduğu tavır, Hz. Muhammed'in son peygamber olmasının Müslümanlar için taşıdığı önemi ortaya koymaktadır. Sonraki asırlarda da özellikle Ğulât-ı Şia olarak adlandırılan aşırı Şii fıkralar içerisinde“sürekli nübüvvet”fikri yayılmıştır. Bu anlayış muhtemelen Yahudî kaynaklarıdır. Buna göre peygamberi îlâhî bir feyzdir ve kesilmemesi gerekir. Bu fikrin Batıniler,Şeyhler,Babiler ve Bahailer tarafından kullanıldığı görülmektedir. Bugünkü Pakistan'da ortaya çıkan Gulam Ahmed de Hz. Muhammed'in ümmetinden nebilerin devam etmesinin onun şerefini arttıracağını ileri sürmüş böylelikle kendi nebilik iddiasına zemin hazırlamaya çalışmıştır. Yukarıda sayılan fırka veya mezheplerde, genetikle peygamberine iddialarının doğrudan ortaya atılmayıp kademe kademe bu noktaya gelindiği göze çarpmaktadır. Öncelikle fırka veya mezhebin başında bulanan kişinin 'kurtarıcı" olduğu fikri yayılmaya çalışılmış böylelikle baskı ve zulüm altındaki müslümanların duygulan istismar edimdir. Görüşlerini kabul ettirebilmek için kendilerine vahyedildiğini ileri sürmüşlerdir. Fikirlerine aykırı olan nassları dil kurallarına, akla, mantığa uymayacak tarzda batıni olarak te'vil etme yoluna gitmişlerdir.Özelliklerinden biri de istikrarsız olmaları zora gelince sözlerinden dönüvermeleridir. Hz. Muhammed tebliğini mükemmel bir şekilde gerçekleştirmiştir. Getirmiş olduğu kitap asalardır hiçbir değişikliğe uğramamıştır. O'nun hayatı da insanlar için en güzel örnek olması bakımından ayrıntılarıyla aktarılmıştır. Artık insanlık doğru yolu bulmak için yeni peygamberlere, seçilmiş veya kurtarıcı kişilere değil mükemmel sekide önünde duran dine bağlanmaya ihtiyaç duymaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A lot of prophet have been sent, whose number haven't been known exactly, from Adem, who is accepted as a first prophet, to Muhammed. Muslims believe in all the prophets but they accept that Muhammed is the latest prophet and his notification is universal. In recent years of life of Muhammed (7-11 years after hıjra), it has appeared some people who called“mutanabbi”(false prophet) by muslims. Some of them has given up their claims and then regretted, some of them has been killed by muslims. What cause of Muhammed and his friends to do this importance of Hz.Muhammed as a latest prophet In afterwards years, aspecially among excessive Shiate sects, which is called“Gulat-ı Şîa”,“continous nübüwwa”idea has been spread out This understanding propably originiated from Jewish. According this idea, propethood is abundance (feyz) and it musn't be interrupted. This idea has been employed by“Batınî, Şeyhî, Bâbî and Bahâî”sects. GhulamAhmed, who has appeared in area of today's Pakistan, claimed that nebis (propheths) who continue from Muhammed's ummah (community) will increase his glory. Thus Ghulam has worked to prepare a back ground for his nübüwwa claim. Hz. Muhammed has realized his notification perfectly. The book which he brought has no change during the centuries. His life also has been narrated with all details for being a good pattern to his believers. Humanity, in order to find the right way, must be take the religion which already exists now perfectly, not the new propheth, liberators or choosen persons.