The Myth of original sin, a study on 'Darkness Visible'
İlk günah miti, William Golding'in 'Darkness Visible' adlı eserinin incelenmesi
  1. Tez No: 72819
  2. Yazar: ÖZLEM GÖRÜMLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET William Golding'in son dönem eserlerinden olan Darkness Visible, edebiyatta çok önemli bir yere sahiptir. Kitabın içeriği, Golding'i hem büyüleyen hem de onda olumsuz duygulara neden olan ve insanlık tarihinin en çok merak uyandıran meselelerinden birine değinmesi açısından önemlidir. Bu eserinde, insanın içindeki iyilik ve kötülük potansiyeli bunların, sonuçları doğrudan ve tereddütsüz bir şekilde ele alınmıştır. Bu noktadan hareketle, Sezin giriş bölümünde, ilk günah miti (insanın doğuştan günahkar kabul edilmesi), insanın düşüşü (cennetten. kovulması), özgür irade, lanetlenme (cehennem mahkumiyeti), kurtuluş, iyiyi ya" da kötüyü seçme konusunda gösterdiği karasızlık sonucu insan ruhunda meydâna gelen çatışma, insanın modern harap şehirlerdeki yalnızlığı ve yabancılaşması gibi kavramlar canlı bir şekilde ifade edilmiştir. Gelişme bölümü üç alt başlıktan oluşmaktadır. Birinci bölüm, fiziksel açıdan çirkin olan ancak bir azizin davranışlarını sergileyen 'Matty' ile ilgilidir. İkinci bölüm Matty'nin tam tersi, güzel, genç, ancak kötü bir kişi olan Sophy'i ele alır. Üçüncü bölüm, bir yandan insanların çoğunluğunu, evrendeki yerlerini ve iyi-kötü kavramlarının gerçek anlamını tam olarak anlamaktan aciz olarak betimlerken, öte yandan bu iki zıtlığı doğrudan çatışma halinde ortaya koymaktadır. Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılarak gelişme bölümünde elde edilen bakış açıları bir arada ele alınıp ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT > ! Darkness Visible, one of William Golding's later works has* a very significant place in literature. Us content bears great importance in that it deals with one of the most intriguing issues in the history of man, one that has both fascinated and repelled Golding. The potential of both good and evil in man, its consequences, the vast range of possibilities for every action a man is capable of, no matter good or evil, has been dealt with directly and without hesitation in his work. In the introduction part of the thesis, the concepts of the myth of original sin, the Fall of Man, free will, damnation, salvation, the conflict in the human spirit caused by the indecision about the choice of good or evil and man's isolation and alienation in a modern urban wasteland are vividly conveyed. The development part consists of three sections. The first section is about Matty* who is physically disfigured, but acts as a saint figure. The second section deals with Sophy, who is, opposed to Matty, a beautiful, young, but evil figure. The third section brings the two oppositcs directly in conflict while depicting rthe majority of human beings as being incapable of fully realizing their places in the universe and the real meaning of good and evil as well. In the conclusion part, the insights that are derived in the previous part arc put forward as a whole with a general evaluation.