Ayrık kosinüs dönüşümü kullanılarak tasarlanan dijital görüntü damgalama tekniklerinin incelenmesi
A survey of digital image watermarking techniques based on discrete cosine transform
  1. Tez No: 728223
  2. Yazar: ALMULA BÜŞRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada Ayrık Kosinüs Dönüşümü (AKD) kullanılarak tasarlanan dijital görüntü damgalama tekniklerinin incelenmesi hedefiyle 2010 yılına kadarki çalışmalar üzerinden literatür tarama yapılmıştır. Dijital damgalama yönteminin genel özellikleri, frekans alan ve uzamsal alan teknikleri ve AKD hakkında akademik bilgiler sunulmuştur. Yapılan çalışmalar AKD'nün uygulama yöntemi, damgalama tekniğinin özellikleri, damga çıkartma yöntemi, dayanıklılık ve kullanım alanı ile sınıflandırılmıştır. İnceleme sonucunda farklı yöntemler takip edilerek tasarlanan teknikler sınıflandırma özelliklerine göre farklılıklar göstermiştir. Elde edilen bu verilere göre AKD, uzamsal alanda yapılan dönüşümlerden Tekli Değer Ayrışımı ve Arnold Dönüşümü kullanılarak Hash fonksiyonu ile elde edilen gizli anahtarla geri dönüşütürülebilir bir dijital görüntü damgalama çalışması yapılmış ve saldırı analizleriyle incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda AKD'nin farklı dönüşümlerle birlikte kullanılmasının dijital görüntü damgalama tekniğinin dayanıklılığını arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a literature review is presented to examine the Discrete Cosine Transform (DCT) based digital image watermarking techniques since 2010. General features of the digital watermarking, frequency domain & spatial domain watermarking techniques, DCT and various watermarking researches with DCT in last decade were stated. The studies were classified according to the application methods of DCT, features of the watermarking technique, watermark extraction method, robustness, and usage area. Results have shown that DCT has increased the robustness of watermarking by performing with a union of several methods from simple to complex. In this case, the main purpose of this study can be considered as making a compilation of DCT techniques and preparing an information note that can be a reference for those working in this field. For the future studies to improve watermarking with DCT, a combination between machine learning and optimization techniques would be preferred. According to the obtained and collected knowhow, DCT was combined with Single Value Decomposition and Arnold Transformation which are transformations made in the spatial domain and a reversible digital image watermarking study was carried out with a secret key that was generated from Hash function. Then watermak techniques was examined with attack analysis. As a result of the study, it has been determined that the use of DCT with different transformations increases the robustness of the digital image watermarking.