Ahi Teşkilatı iş ahlakı ilkelerinin günümüz iş dünyası açısından değerlendirmesi: Sakarya ilinde bir araştırma
An evaluation of Ahi Testatilation of business ethics principles in constitutional business world: A research in Sakarya province
- Tez No: 728224
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İş ahlakı, her dönemde olduğu gibi günümüzde de üzerinde durulması gereken önemli konulardan biridir. İşletmelerin ve çalışanların iş ahlakı konusundaki titizliği toplumların refah düzeyini doğrudan etkileyebilir. Bugün dünyaya serbest piyasa ekonomisi yani kapitalist sistem hakimdir. Gelir dağılımındaki eşitsizlik, yüksek işgücü ve düşük gelir, insanların günlük yaşamlarını olumsuz etkilemektedir. Ancak Ahilik anlayışında bireye değil topluma yönelik bir anlayış vardır. Binlerce insanın vardiyalı çalıştığı kapitalist düzen Ahilikte uygulanmamıştır. Bu doğrultuda bu araştırma ahlak ve iş ahlakı kavramlarına değinmek, iş ahlakının gelişim süreci ve kapsamı hakkında bilgi vermek, ahi teşkilatındaki iş ahlakı ve uygulama biçimlerine değinmek ve ahi teşkilatındaki iş ahlakı uygulamalarının günümüz iş dünyasına uygulanabilme durumunu tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmanın kavramsal bölümlerinin oluşturulmasında literatür taraması yönteminden yararlanılmıştır. Literatürde ahlak, iş ahlakı ve ahi teşkilatı ile ilgili yayınlar incelenerek çalışmaya aktarılmıştır. Araştırmanın yöntem bölümünde nicel araştırma yöntemlerinden anket yöntemi kullanılarak veri toplanmıştır. Sakarya ilinde faaliyet gösteren küçük, orta, büyük işletme sahiplerine ve esnaf ve sanatkarlar araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Bu evren arasından tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 124 kişiye anket uygulanmıştır. Veriler online ortamda toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS programında analiz edilerek bulgular ortaya koyulmuştur. Araştırma sonucunda ahi teşkilatındaki iş ahlakı uygulamaları günümüzde çağımızın kuralları ile güncellenerek uygulandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Business ethics is one of the important issues that should be emphasized today, as it has been in every period. The meticulousness of businesses and employees about business ethics can directly affect the welfare level of societies. Today, the free market economy, that is, the capitalist system, dominates the world. Inequality in income distribution, high labor force and low income affect people's daily lives negatively. However, in the understanding of Akhism, there is an understanding for the society, not the individual. The capitalist order, in which thousands of people work in shifts, has not been implemented in the Akhism. In this direction, this research has been prepared in order to touch on the concepts of ethics and business ethics, to give information about the development process and scope of business ethics, to touch on business ethics and practices in the ahi organization, and to determine the application of business ethics practices in today's business world. The literature review method was used in the creation of the conceptual parts of the research. In the literature, publications related to morality, business ethics and ahi organization were examined and transferred to the study. In the method part of the research, data were collected using the survey method, one of the quantitative research methods. Small, medium and large business owners, tradesmen and craftsmen operating in Sakarya province formed the universe of the research. A questionnaire was applied to 124 people selected by random sampling method from this universe. The data were collected online. The collected data were analyzed in the SPSS program and the findings were revealed. As a result of the research, it has been determined that the business ethics practices in the ahi organization are applied by updating with the rules of our age.