Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde görev yapan paramediklerin bradikardi tanı ve tedavi konusundaki bilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of knowledge levels of paramedics working in pre-hospital emergency HEALTH services on diagnosis and treatment of bradycardia
- Tez No: 728222
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL BAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma Konya ili hastane öncesi acil sağlık hizmetleri istasyonlarında çalışan paramediklerin bradikardi tanı ve tedavisi konusundaki bilgi düzeylerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Konya İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi Başhekimliği'ne bağlı acil sağlık hizmetleri istasyonlarında görev yapan paramedikler oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; araştırmacı tarafından hazırlanmış içerisinde demografik verilerin de yer aldığı“Bradikardi Tanı ve Tedavisi konusunda bilgi düzeyinin incelenmesi anketi”kullanılmıştır. Taramada ise araştırma modellerinden birisi olan kesitsel araştırma modeli kullanılmıştır. Veriler 150 gönüllü katılımcıya araş-tırmanın amacı anlatıldıktan sonra yüz yüze anket tekniği kullanılarak toplanmıştır. Katılımcıların demografik özellikleri incelendiğin de cinsiyet, yaş ve mesleki kıdeme göre toplam doğru cevap ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olmadığı gözlenmiştir. Araştırmaya katılan paramediklerden Sağlık Meslek Lisesi mezunu olanların toplam doğru cevap sayısı ortalaması ile diğer liselerden mezun olanların toplam doğru cevap sayısı ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir (p=0.05). Yakın dönemde Erişkin İleri Kar-diyak Yaşam Desteği eğitimine katılanların toplam doğru cevap sayısı ortalamalarının diğer gruplara göre daha fazla olduğu konusunda istatiksel olarak anlamlı bir farklılığın olduğu gözlenmiştir. Araştırmaya katılan paramediklerin % 49.3 'ü (n=74) erkek, %50.7'si (n=76) kadındır. Araştırmaya katılan paramediklerin % 91.3'ü (n=137) bradikardinin tanımını doğru yanıtlamış, %94.7'si (n=142) EKG'de sinüs bradikardisini doğru tanımıştır. EKG bilgileri değerlendirildiğinde katılımcıların 1.derece AV blok için doğru cevap sayısı oranlarının % 73.3(n=110), mobitz tip 1 AV blok için doğru cevap sayısı oranlarının %66(n=99), mobitz tip 2 AV blok için doğru cevap sayısı oranlarının %62.7(n=94), 3.derece AV blok için doğru cevap sayısı oranlarının % 86 (n=129) olduğu tespit edilmiştir. Paramediklerin bradikardi anstabilite kriterlerini %96'sının (n=144), anstabil bradikardi hasta-sında tıbbi tedavide uygulanması gereken ilaçları % 77.3 'ünün (n=116), tıbbi tedaviye cevap vermeyen anstabil bradikardi hastalarına transkutan pacemaker uygulama endikasyonunu %82.7'sinin (n=124) doğru bildiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak paramediklerin semptomatik bradikardilerde tanı koyma ve tedavi uygula-mada başarılı oldukları görülmektedir. Teorik bilgilerinin ve uygulama becerilerinin artırılması için hizmet içi eğitimlerin sık tekrarlanması ve güncel değişikliklerin takip edilerek eğitimlere aktarılması hastane öncesi acil sağlık personelinin başarısını arttıracaktır. Ayrıca bu eğitimler bilgi düzeyi stan-dardizasyonunun sağlanmasında da etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was implemented for the purpose of examining the knowledge levels of paramedics working in prehospital emergency healthcare services stations in the province of Konya, concerning the diagnosis and treatment of bradycardia. Sample of the study consisted of paramedics working in emergency healthcare services stations in affiliation with Konya Ambulance Command and Control Center Head Physician. Data were collected using;“Questionnaire for Examining the Knowledge Levels Concerning the Diagnosis and Treatment of Bradycardia”, which was prepared by the researcher and also includes demographic data. In the questionnaire, the cross-sectional research model was used. While collecting data face to face survey technique was used after explaining the purpose of the study to 150 volunteer participants. When the demographic characteristics of the participants were analyzed, it was determined that there was no statistically difference between the total number of correct answers of paramedics according to gender, age and professional seniority. However there was a statistically difference in mean total number of correct answers according to high school they graduated from. As well the mean total number of correct answers were also higher who recently participate ILYAD training than the other groups. 49.3% (n=74) of the participants in the study were male, 50.7% (n=76) were female. It was seen that 91.3% of paramedics knew the definition of bradycardia and 94.7% knew sinus bradycardia ecg rhythm correctly. When we look at ECG knowledge levels, 73.3% of them gave correct answer to the question regarding 1st degree AV block, 60% to the question regarding mobitz type 1 block, 62.7% to the question regarding mobitz type 2 block and %86 of them to the question regarding 3rd degree AV block. Also 96% of the participants knew the unstability criterias, 77.3% the medications which must be applied in treatment of unstable bradycardia, 82.7% the application of transcutaneous pacemaker in unstable bradycardia patients unresponsive to medical treatments. In conclusion, it is seen that paramedics are successful in diagnosing and treating sympto-matic bradycardia. Frequent repetition of in-service trainings in order to increase their theoretical knowledge and practice skills, following current changes and implementing them to trainings will increase the success of pre-hospital emergency health personnel. This trainings will also be effective in ensuring knowledge level standardization.