Sıçanlarda endokrin pankreasın beta hücre aktivasyonu ve ZNT8 seviyeleri ile maternal çinko eksikliği arasındaki ilişki
The relationship between beta cell activation and ZNT8 levels of endocrine pancreas and maternal zinc deficiency in rats
  1. Tez No: 728228
  2. Yazar: EMRE GÖKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKERİM KASIM BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Pankreasın β-hücrelerinde yüksek konsantrasyonda bulunun çinko pankreasın endokrin fonksiyonları için kritik bir bileşendir. Bu çalışmanın amacı da sıçanlarda endokrin pankreasın beta hücre aktivasyonu ve ZnT8 seviyeleri ile maternal çinko eksikliği arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Çalışmanın deneysel aşamaları Wistar cinsi erkek sıçanlar üzerinde Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde (SÜDAM) gerçekleştirildi. Çalışma protokolü aynı merkezin etik kurulu tarafından onaylandı. Toplam 40 adet erkek sıçanın kullanıldığı projede hayvanlar eşit sayıda 4 gruba ayrıldı. Grup 1 Çinko eksik grup: Maternal çinko eksikliğine ilave olarak, çalışmanın sonlandırılacağı zamana kadar çinko eksik diyetle beslenen erkek yavrulardan oluşturulan grup. Grup 2 Normal diyet grubu: Maternal çinko eksikliğinden sonra, çalışmanın sonlandırılacağı zamana kadar, standart sıçan yemiyle beslenen erkek yavrulardan oluşturulan grup. Grup 3 Çinko takviyeli grup: Maternal çinko eksikliğinden sonra, standart sıçan yemine ilave olarak çalışmanın sonlandırılacağı zamana kadar çinko takviyeli (5 mg/kg/gün intraperitoneal çinko sülfat) diyetle beslenen erkek yavrulardan oluşturulan grup. Grup 4 Kontrol grubu: Standart sıçan diyetiyle beslenen annelerden doğan yavrular arasından rastgele olarak seçilen ve standart sıçan yemiyle beslenen erkek yavrulardan oluşturulan grup. Diyet uygulamaları tamamlanıldıktan 24 saat sonra hayvanların tamamı genel anestezi altında sakrifiye edildi. Alınan pankreas doku örneklerinde ELISA yöntemiyle ZnT8 düzeylerinin yanı sıra endokrin pankreasın anti insülin pozitif hücre oranları tayin edildi.
Özet (Çeviri)
Zinc, that exists in a highly concentrated level in the β-cells of pancreas, is a critical component for its endocrine functions. The purpose of this study is to analyze the relation between endocrine pancreas of the rats and beta cell activation, ZnT8 levels and maternal zinc deficiency. The experimental parts of this study were conducted on the Wistar type male rats in Selçuk University Experimental Medical Research and Application Center (SÜDAM). The operational protocol was approved by the ethical committee of the same center. In this research, 40 male rats were used, and they were divided into 4 groups. Group 1 Zinc deficiency group: In addition to maternal zinc deficiency, this is the group which will be given a zinc deficient diet until the end of the research. Group 2 Normal diet group: Apart from maternal zinc deficiency, this is the group of male rats which will be fed using a standard rat food until the end of the research. Group 3 Zinc added group: Apart from maternal zinc deficiency, this group of male rats will be fed using zinc added food (5 mg/kg/day intraperitoneal zinc sulfate) along with standard rat food until the end of the research. Group 4 Control group: Chosen among male rats that were born to mothers who were fed with normal rat food and then kept being fed with standard rat food. 24 hours after their diet is finished, all the animals were sacrificed using general anesthesia. From the pancreas tissue samples, ZnT8 levels and endocrine pancreas anti insulin positive rates were determined using ELISA method.