Sağlıklı ruminantlarda serum troponin düzeylerinin araştırılması
Research of the serum troponin levels in healthy ruminants
- Tez No: 236658
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİD TEVFİK AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada sağlıklı ruminanlarda (Sığır, koyun ve keçi) Kardiak Troponinlerin (cTn I ve cTn T) düzeylerinin belirlenmesi amçlandı. Çalışmanın materyalini () 30 sığır (15 erkek, 15 dişi), 30 akkaraman koyun (15 erkek, 15 dişi) ve 30 keçi (15 erkek, 15 dişi) oluşturdu. Her üç türdeki hayvanlar 0-6 aylık, 6-12 aylık ve 12 ay ve üzeri olmak üzere gruplara ayrıldı. Çalışmaya alınan hayvanların sistematik muayenelerine göre sağlıklı oldukları tespit edildi. Kan örnekleri Vena Jugularisten usulüne uygun olarak alındı. Elde edilen serum örnekleri kardiak troponin I ve T düzeyleri ticari test kitleri kullanılarak test kitlerinin prosedüründe belirtildiği şekilde ölçüldü. Diğer biyokimyasal parametreler (CK, CK-MB, AST ve LDH) ticari test kitleri kullanılarak incelendi. Troponin T değerleri her üç türde negatig (-) olarak belirlendi. Troponin I sığırlarda 0-0,23 ng/ml (ortalama 0,18 ng/ml), koyunlarda 0-0,21 ng/ml (ortalama 0,15 ng/ml) ve keçilerde de 0-0,24 ng/ml (ortalama 0,20 ng/ml) değerleri arasında olduğu, cinsiyet ve yaş açısından da üç türde de belirtilen sınırlarda olduğu tespit edildi. CK, CK-MB, AST ve LDH seviyelerinin normal sınırlar arasında olmasına rağmen AST sığır ve koyunlarda 0-6 aylıklarda, LDH koyun ve keçilerde 6-12 aylıklarda yüksek olduğu belirlendi. Sonuç olarak bu çalışmada ruminatlar için elde edilen serum troponin değerlerinin referans değer teşkil edebileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to investigate the carciac troponin (cTn I and cTn T) levels in healthy ruminants (Cattle, sheep and goat). 30 cattle (15 male, 15 female), 30 akkaraman sheep (15 male, 15 female) and 30 goat (15 male, 15 female) were used as materials. Animals in three kinds were groupped as 0-6 months, 6-12 months and 12 months and over. It was established that the animals included in the study are healthy according to their sistematic clinical examination. Blood samples were obtained fron jugalar vein as usual. Cardiac troponin I and T levels of the sera obtained were measured by commertial kits according to manufacturer?s instructions. The other biochemical parameters (CK, CK-MB, AST and LDH) were measured by commertial kits. It was established that Troponin T values were found as negative in all three species. It was found that troponin I was 0-0,23 ng/ml (men 0,18 ng/ml) in cattle, 0-0,21 ng/ml (mean 0,15 ng/ml) in sheep and 0-0,24 ng/ml (mean 0,20 ng/ml) in goats and, it was found that the values were in declared limits in all three species in view of their gender and ages. Although CK, CK-MB, AST and LDH values were in normal ranges AST levels were higher in cattle and sheep in 0-6 months of age and, LDH levels were higher in sheep and goat 6-12 months of age. In conclusion obtained troponin values in this study could be reference values for ruminants.