İşitme engeline sahip bireylerde sosyal dışlanma olgusu
The case of social exclusion in individuals with hearing impairment
- Tez No: 728267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Psikoloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada işitme engelli bireylerde sosyal dışlanma olgusu incelenmiştir. Araştırmaya toplam 250 işitme engelli birey dâhil edildi. Çalışmaya dâhil edilen bireylerin yaşları 23-55 arasında değişmektedir. Yaş ortalaması ise 38.52 ± 7.67 idi. İşitme engelli bireylerden 135'i (%54) kadın, 115'i (%46) ise erkekti. İşitme engelli bireylerin sosyal dışlanma ölçeğinden elde ettikleri ortalama puanlar dikkate alındığında tüm boyutlara ilişkin dışlanma düzeyinin yüksek olduğu, bununla birlikte“gelir yoksunluğu ve ekonomik dışlanma”algılarının diğerlerinden daha yüksek“sosyal hayata katılımdan dışlanma”algılarının ise daha düşük olduğu görüldü. Çalışma sonucunda yaş ile sosyal dışlanma arasında anlamlı korelasyon saptanmadı. Benzer şekilde gelir düzeyi ile sosyal dışlanma arasında da ilişki tespit edilmedi. Cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum, yaşanılan yer ve işitme engeli düzeyine göre sosyal dışlanma düzeylerinde anlamlı bir fark olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the phenomenon of social exclusion in hearing impaired individuals was examined. A total of 250 hearing impaired individuals were included in the study. The ages of the individuals ranged from 23 to 55. The mean age was 38.52 ± 7.67. Of the hearing impaired individuals, 135 (54%) were female and 115 (46%) were male. Considering the average scores obtained from the social exclusion scale of hearing-impaired individuals, it was seen that the level of exclusion in all dimensions was high, while the perceptions of“deprivation of income and economic exclusion”were higher than the others, and the perceptions of“exclusion from participation in social life”were lower. As a result of the study, no significant correlation was found between age and social exclusion. Similarly, no relationship was found between income level and social exclusion. It was observed that there was no significant difference in social exclusion levels according to gender, education level, marital status, place of residence and hearing disability level.