Examining the experience of a mother with multi-disabled children
Çoklu engelli çocuklara sahip annenin deneyimlerinin incelenmesi
- Tez No: 228448
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ERDİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bizler normal gelişim gösteren ve gelişsel geriliği veya yetersizliği olan bireylerin olduğu bir toplumda birlikte yaşıyoruz. Bundan dolayı engelin ne olduğunu anlamak, bir annenin aynı zamanda bir ailenin bu engelleden nasıl etkilendiğini bilmek önemlidir. O'Connor (2002) gelişimsel geriliği olan bir çocuğa sahip ebeveyn için bunu bir zorluk olduğunu belirtmektedir. Bu niteliksel, anne merkezli çalışma bir annenin çoklu engele sahip çocuklarını büyütme deneyimini; zeka geriliği, işitme engeli ve fiziksel engelden oluşan çoklu engele sahip birden fazla çocuğa sahip olmanın anne üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Çalışmanınbir diğer amacı ise bir annenin aile içerisinde bu durumla nasıl başa çıktığını, bu güçlükleri idare etmek için ne tür başa çıkma yöntemleri kullandığını incelemektir. Anne ile niteliksel ayrıntılı görüşmeler yapılacak, günlük stress, başa çıkma, aile tepkileri ve durumu ile ilgi bilgi toplanmıştır. Aile sistemleri teorisi bu çalışma için kuramsal temel oluşturmaktadır. Annenin, engelli çocukları ve diğer aile bireyleri ile olan deyim, reaksiyon ve iletişimi aile bireyleri arasındaki karşılıklı iletişimi aile sistemleri theorisi ışığında daha yakından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
We live together in society that is composed of individuals who have normal development and individuals who have some developmental delays or disabilities. Therefore, it is important to know and understand what disability is and how it affects the lives of the family members individually also a mother and family as whole. O'Connor (2002) indicates that being a parent of a child who has a developmental delay is a challenge for the parents. This qualitative, mother-focused study examines the experiences of a mother who is rearing multi-disabled children consisting of mental disabilities, a hearing impairment and physical disabilities; and the effects of having more than one child with multi-disability on mother?s psychological well-being. Another objective of the study is to explore how a mothercopes with this issue in a family setting and the kind of coping strategies the mother uses to manage the difficulties. Case study design was conducted with the mother of multi-disabled children. Qualitative in-depth interviews are conducted with the mother, and information was gathered in the areas of daily stress, coping, family reactions and well-being. Family Systems Theory provides the theoretical framework of the study. The experience, reaction and communication of the mother with both her disabled children and other family members are examined with the light of the family systems theory in order to understand the interrelation among the family members.