Investigation of the relationships between intergroup friendships, perceived discrimination, collective self-esteem, collective action and psychological well-being among adults with physical disability
Gruplar arası arkadaşlık, algılanan ayrımcılık, kollektive benlik saygısı, kolektif eylem ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkilerin fiziksel engelli yetişkin kişilerde incelenmesi
- Tez No: 562431
- Danışmanlar: PROF. DR. ABBAS TÜRNÜKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın genel amacı fiziksel engelli yetişkinlerde, gruplar arası arkadaşlık, algılanan ayrımcılık, kolektif benlik saygısı, kolektif eylem ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın alt amacı ise, fiziksel engelli yetişkinlerde, gruplar arası arkadaşlıkların, kolektif eylem ile psikolojik iyi oluşu ne ölçüde yordadığı ve gruplar arası arkadaşlık ve kolektif eylem ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiye kollektif benlik saygısının ne ölçüde aracılık ettiğini tespit etmektir. Araştırmanın evrenini İzmir ilinde yaşayan fiziksel engelli bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise farklı fiziksel engele sahip 269 engelli yetişkin bireyden oluşmaktadır. İzmir ilinde bulunan 30 ilçenin her birinde anketin uygulanmasına çalışılmıştır. Katılımcıların belirlenmesinde kartopu ve uygun örnekleme teknikleri referans alınmıştır. Bu araştırmada toplanan nicel verileri analiz etmek için t-testi-korelasyon analizi, regresyon analizi ve aracı değişkenlerin etkisini ölçmek için yapısal eşitlik analiz tekniklerinden, PROCESS Macro'su kullanılmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda, cinsiyetin gruplar arası arkadaşlık, algılanan ayrımcılık, kolektif benlik saygısı, kolektif eylem ve psikolojik iyi oluş üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı bulunmuştur. Katılımcıların hangi engele sahip olduğunun değişkenler üzerindeki etkisini test edebilmek için tek yönlü ANOVA testi uygulanmıştır. Analizler, engel türünün algılanan ayrımcılık üzerinde anlamlı etkisinin olduğunu göstermiştir. Post-hoc LSD testi ikili karşılaştırmalarına bakıldığında da işitme engeli olan katılımcıların; bedensel engelli, görme engelli ve diğer engel tiplerine sahip olan katılımcılara nazaran daha fazla ayrımcılık hissettikleri bulgulanmıştır. Gruplar arası arkadaşlık, algılanan ayrımcılık, kolektif benlik saygısı, kolektif eylem ve psikolojik iyi oluş, yaş ve sosyo-ekonomik statü değişkenleri arasındaki ilişki korelasyon analizi uygulanarak incelenmiştir. Çalışmanın ana değişkenleri üzerinden yapılan korelasyon analizlerinde, gruplar arası arkadaşlıklar ile algılanan ayrımcılık arasında negatif ilişki saptanmıştır. Gruplar arası arkadaşlıklar, kolektif benlik saygısı, kolektif eylem ve psikolojik iyi oluş değişkenleri arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki saptanmıştır. Kolektif eylem ile psikolojik iyi oluşun, ne ölçüde gruplar arası arkadaşlıklar, kolektif benlik saygısı ve algılanan ayrımcılık tarafından yordandığını test etmek için regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan regresyon analizlerinde, algılanan ayrımcılık ve kolektif benlik saygısı puanlarındaki artışa bağlı olarak kolektif eylem puanlarının da arttığı saptanmıştır. Kolektif benliğin, kolektif eylemin en güçlü yordayıcısı olduğu bulunmuştur. Gruplar arası arkadaşlık ve kolektif benlik saygısı değişkenlerinin psikolojik iyi oluşu anlamlı yordadığı saptanmıştır. Ancak algılanan ayrımcılığın bu ilişkide etkisinin anlamlı olmadığı bulunmuştur. Gruplar arası arkadaşlıkların bağımsız, kollektif benlik saygısının aracı, kollektif eylemin ise bağımlı değişken olduğu analizde, kollektif benlik saygısının aracılık etkisi anlamlı bulunmuştur. İkinci çalışmada gruplar arası arkadaşlıkların bağımsız, kollektif benlik saygısının aracı, psikolojik iyi oluşun ise bağımlı değişken olduğu analizde, kollektif benliğin saygısının aracılık etkisi yine anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The overall aim of this study is to investigate the relationships between groups, friendship, perceived discrimination, collective self-esteem, collective action and psychological well-being in physically disabled adults. The aim of the study is to determine to what extent inter-group contact and friendship predict psychological well-being and to what extent collective-self esteem mediates the relationship between inter-group friendship and collective action and psychology well-being. The population of the study consists of individuals with physical disabilities living in İzmir. The research sample consists of 269 disabled adult individuals with different physical disabilities. Care was taken to implement the survey in each of the 30 districts in İzmir. Participants were selected using snowball and convenience sampling techniques in this study. In order to analyze the quantitative data collected in this study, t-test-correlation analysis, regression analysis and PROCESS Macro, which is one of the structural equation analysis techniques to measure the effect of mediating variables, were used. As a result of the analyzes, it was found that gender has no significant effect on friendship, perceived discrimination, collective self-esteem, collective action and psychological well-being. One-way ANOVA test was applied to test the effect of the disability types of the participants on the variables. The analysis showed that the type of disability has a significant effect on perceived discrimination. By looking at the post-hoc LSD test's comparisions, it was found that the participants with hearing disability felt more discrimination than the participants with physical disability, visually disability and other disability types. The relationship between inter-group friendship, perceived discrimination, collective self-esteem, collective action and psychological well-being, age and socio-economic status were examined by correlation analysis. In the correlation analyzes conducted on the main variables of the study, a negative relationship was found between the inter-group friendships and the perceived discrimination. A significant and positive relationship was found between the inter-group friendships, collective self-esteem, collective action and psychological well-being. Regression analysis was conducted to test the extent to which collective action and psychological well-being are predicted by inter-group friendships, collective self-esteem and perceived discrimination. In the regression analyzes, it was found that the collective action scores increased due to the increase in the rates of perceived discrimination and collective self-esteem. It has been found that collective self-esteem is the most powerful predictor of collective action. It was found that the variables of inter-group friendship and collective self esteem significantly predict psychological well-being. However, it has been found that the effect of perceived discrimination on this relationship was not significant. In the analysis where the inter-group friendship was independent, the collective self was a mediator, and the collective action was dependent variable, the mediating effect of the collective self-esteem was found to be significant. In the second study, where the inter-group friendship was independent, the collective self-esteem was a mediator, and the psychological well-being was dependent variable, the mediating effect of the collective self was found to be significant once again.