6098 sayılı Türk Borçlar Kanununda aşırı yararlanma
Undue influence within the scope of Turkish Code of Obligations no. 6098
  1. Tez No: 728312
  2. Yazar: MELİKE BİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sözleşme özgürlüğü hem Anayasa hem de Türk Borçlar Kanunu ile korunan en temel özgürlükten birisidir. Kural gereği herkes sözleşme yapma, yaptığı sözleşmeyi sona erdirme, içerik ve şekil olarak sözleşmeyi istediği biçimde düzenleme hakkına sahiptir. Sözleşme özgürlüğüne getirilen sınırlamalardan bir tanesi de aşırı yararlanma kurumudur. Kökeni Roma Hukukundaki“laesio enormis”ilkesine dayanan, 818 sayılı mülga Borçlar Kanununun 21. maddesinde“gabin”adı ile yer alan bu düzenleme 6098 sayılı TBK m. 28'de kendisine yer bulmuştur. Çalışmamızda, aşırı yararlanmanın tarihçesi, karşılaştırmalı hukuktaki durumu, niteliği, benzer kurumlar ile karşılaştırılması, unsurları ve hukuki sonuçları doktrin ve uygulamanın görüşleri dikkate alınarak sırası ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The freedom of contract is one of the most fundamental freedoms protected by both the Constitution and the Turkish Code of Obligations. As a rule, everyone has the right to make a contract, to terminate the contract, and to arrange the contract in terms of content and form. One of the restrictions on the freedom of contract is the“undue influence”. This regulation, whose origin is based on the principle of“laesio enormis”in Roman Law, is named“gabin”in Article 21 of the abrogated Law of Obligations No. 818. Undue influence is reguleted Article 28 of Turkish Code of Obligations No. 6098. In this thesis, the history of undue influence, situation in comparative law, legal character, comparison with similar institutions, conditions and legal consequences are examined sequentially, taking into account the views of the literature and practice.