Liman işletmeciliğinde bilgi sistemlerinin entegrasyonu ve adaptasyonu üzerine bir araştırma: TCEEGE Limanı örneği
The research on integration and adaptation of information system in port management: An example of TCEEGE port
- Tez No: 728314
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Ulaşım, Marine, Transportation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Küreselleşme sayesinde artan dünya ticareti denizcilik sektörünün sürekli büyümesini sağlamaktadır. Denizcilik sektörünün üç temel yapı taşı olan yük, gemi ve liman bu büyümeye paralel olarak gelişmektedir. Aynı zamanda teknolojinin sürekli gelişimi ile dijitalleşme adına önemli adımların atılmaktadır. Denizcilik sektörünün önemli yapı taşlarından biri olan limanlar için dijital gelişmelerin yaşandığı alanlar araştırmaya konu olmuştur. Yükleme ve boşaltma gibi temel iki fonksiyonu olan limanların zaman içerisinde gelişmesi ve büyümesi ile lojistik merkezler haline geldiği görülmektedir. Birçok hizmetin verilmeye başlanması ile birlikte limanlar daha karmaşık bir yapı haline gelmiştir. Temel hizmetlerinin manuel olarak ya da basit programlarla yönetebilen limanlar için verilen hizmetlerin artışı bazı liman sistemlerinin kullanımını gerektirmiştir. Bu noktada bilgi sistemlerinden olan liman işletim sistemlerinin kullanımı limanları operasyonel ve hizmet anlamında çağ atlatmıştır. Güçlü rekabet ortamının bulunduğu liman işletmeciliği için paydaşlarına sağladığı bilgi akışı büyük avantajlar sağlamaktadır. Türkiye'de bulunan liman işletmeleri değerlendirildiğinde ise artık çoğu işletmenin liman işletim sistemi kullandığı görülmektedir. Günümüz koşullarında ise limanların rekabet avantajı ve operasyonel verimlilik için eski sistemlerini bırakıp güncel sistemlere geçiş yaptıkları görülmektedir. Bu noktada yapılan çalışma ile liman işletim sistemlerinin liman işletmelerine entegre edilme süreci ve adaptasyon aşamaları ortaya konulmuştur. Yapılan çalışmanın liman işletim sistemi edinecek ya da değiştirecek liman işletmelerine rehber teşkil etmesi hedeflenmiştir. Bir diğer taraftan değerlendirilecek olursa liman işletmeleri için sistem oluşturacak yazılım firmaları için liman operasyon süreçlerinin anlatımı ve ona paralel verimli bir yazılımın oluşturulması için de rehber olabilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing world trade thanks to globalization ensures the continuous growth of the maritime sector. Goods, ship and port which are three basic building blocks of the maritime sector develop in parallel with this growth. At the same time important steps are taken about digitalization. The subject which digital developments are experienced for port have been the theme of research. The ports which had two basic functions such as loading and discharging have become logistic centers with the development and growth over time. With the additional of many services besides of loading and discharging, ports have become more complex structure. A previous generation for ports managed operation manually or simple programs. Nowadays the use of port operating system which is one of the information systems has get next level for ports. Uninterrupted and instant information flow provides great advantages for port management with stakeholders. It is seen that most of the port companies use the port operating system in Turkey. In today's condition it is seen that ports leave their old system and select updated system for competitive advantage and operational efficiency. With this research the process of integration operating system into port operations and the stages of adaptation are revealed. The aim of the study is to serve as a guide for port operators that will acquire or change a operating system. On the other hand, it is aimed to be a guide for the software companies that will create system for the port operators to explain operation processes and to create an efficient software in parallel with it.