Fayda ve kullanım kolaylığı algısı ile eğlence ve gerçeklik algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi: Gerçeklik teknolojilerini deneyimleyen ziyaretçiler üzerinde bir araştırma
Examination of the relationship between the perception of benefit and ease of use and the perception of entertainment and reality: A research on visitors using virtual reality technologies
- Tez No: 728316
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hızla gelişen yeni teknolojik ürünlerden biri olan gerçeklik teknolojisi, gerçek ve gerçek olmayan kavramları birleştirerek gerçekçi bir sanal dünya ortamı hazırlamaktadır. Hayatımızda gün geçtikçe daha çok yer verdiğimiz bu teknoloji turizm sektöründe de ilgi odağı olmuştur. Ancak turizm işletmelerinde gerçeklik teknolojisini deneyimleyen kullanıcıların uygulamalara ilişkin görüşlerinin ne olduğu ve algı boyutları arasındaki ilişkiler henüz tam olarak bilinmemektedir. Araştırmanın temel amacı Sakıp Sabancı Müzesi'ndeki gerçeklik teknolojisi uygulamalarını deneyimleyen ziyaretçilerin deneyim bilgilerini alarak, fayda ve kullanım kolaylığı algısı ile eğlence ve gerçeklik algısı arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Bu bağlamda ilgili ilişkiden hareketle, fayda ve kullanım kolaylığı algısının eğlence ve gerçeklik algısı üzerindeki etkisi incelenmek istenmektedir. Amaca ulaşabilmek için araştırmanın kapsamını, gerçeklik teknolojisini deneyimlemiş olan kullanıcıların, kullandıkları uygulamaya ait olan kullanma kolaylığı algıları, fayda algıları, gerçeklik algıları ve eğlence algıları oluşturmaktadır. Bu değişkenler arasındaki ilişkiler, gerçeklik teknolojisi uygulamalarını deneyimlemiş olan bireyler çerçevesinde incelenmiştir. İskenderun Teknik Üniversitesi etik kurulu kararı onayından geçen yapılandırılmış veri toplama formuyla (anket) veriler toplanmıştır. Olasılığa dayalı olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme tekniği ile çevrimiçi ortamda gerçekleştirilen uygulama 1 Nisan 2021 ve 29 Mayıs 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Veriler, Sakıp Sabancı Müzesi'nden çevrimiçi yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul Sakıp Sabancı Müzesi sınırı içerisinde gerçeklik teknolojisi ile üretilen uygulamaları en az bir kez deneyimlemiş kullanıcılar oluşturmaktadır. Araştırma neticesinde 190 kişiden veri toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara bakıldığında da, gerçeklik ve eğlence algısını en çok açıklayan değişkenin fayda algısı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Reality technology, one of the rapidly developing new technological products, prepares a realistic virtual world environment by combining real and unreal concepts. This technology, which we place more and more in our lives day by day, has also become the focus of attention in the tourism sector. However, the opinions of the users who experience the reality technology in tourism businesses regarding the applications and the relationships between the perception dimensions are not yet known. The main purpose of the research is to determine the relationship between the perception of utility and ease of use and the perception of entertainment and reality by obtaining the experience information of the visitors who experience the reality technology applications in the Sakıp Sabancı Museum. In this context, starting from the related relationship, it is desired to examine the effect of the perception of utility and ease of use on the perception of entertainment and reality. In order to reach the goal, the scope of the research consists of users who have experienced reality technology, perceptions of ease of use, benefit perceptions, reality perceptions and entertainment perceptions of the application they use. The relationships between these variables have been examined within the framework of individuals who have experienced reality technology applications. Data were collected with a structured data collection form (questionnaire), which was approved by the Iskenderun Technical University ethics committee. The application, which was carried out in the online environment with the convenience sampling technique, which is one of the non-probability sampling methods, was carried out between 1 April 2021 and 29 May 2021. Data were collected online from the Sakıp Sabancı Museum. The sample of the research consists of users who have experienced the applications produced with reality technology within the borders of Istanbul Sakıp Sabancı Museum at least once. As a result of the research, data were collected from 190 people. Considering the findings obtained as a result of the research, it was determined that the variable that most explained the perception of reality and entertainment was the perception of benefit.