Algılanan mobil sağlık hizmet kalitesinin yeniden kullanım niyeti üzerindeki etkisinde algılanan kullanım kolaylığının düzenleyici rolü ve mobil sağlık platformları üzerine bir uygulama
The moderator role of the ease of use in the effect of perceived mobile health service quality on the intention of reuse : an implementation on mobile healthcare platforms
  1. Tez No: 744046
  2. Yazar: BERNA MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. NEVİN KARABIYIK YERDEN, PROF. DR. AHMET ERCAN GEGEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Healthcare Management, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Global Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüz koşullarına bakıldığında tüketicilere sunulan hizmet kapsamının giderek genişlediği görülmektedir. Özellikle de sağlık gibi insan hayatının varlığına temel teşkil eden bir konuda, sadece ülkemiz özelinde değil global ölçekte de önemi giderek artan ve hayatımızda zamanla daha fazla yer eden mobilite kavramının, sağlık hizmetleri temelinde incelenmesi ve mobil sağlık hizmetleri kapsamını anlayabilmek önemli bir husus haline gelmiştir. Bu kapsamda, mobil sağlık hizmet kalitesinin tüketicideki mevut algısını ölçmek ve bu hizmetin tüketici tarafından faydalanılmasını sağlayacak kullanım davranışını anlayabilmek tezin ana amacını oluşturmaktadır. Bununla birlikte, mobil sağlık hizmetlerinden en iyi şekilde faydalanılabilmesi için teknoloji kullanımı gibi bir faktörün önemi bulunmaktadır. Söz konusu mobil sağlık uygulamalarının, teknolojinin hızlı değişimiyle birlikte kapsamı da genişlemektedir. Buna istinaden, bu uygulama hizmetlerinden faydalanma noktasında, tüketicinin yeni bir teknolojiyi kabulü gibi bir konunun bu çalışmaya dahil edilmesi yerinde olmaktadır. Teknoloji kabulünün yapı taşlarından biri olan kullanım kolaylığı faktörü bu hususta büyük bir önem arz etmektedir. Söz konusu bu tez kapsamında; kalite gibi hayatımızın bir çok alanında yeniden kullanım ve satın alma davranışlarımızı etkileyen bir konunun; mobil sağlık gibi çağdaş bir konu kapsamında incelenmesi ve kullanım kolaylığı algısı ile pekiştirilmesi sonucu hem tüketici hem de sektörel düzeyde fayda sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Considering today's conditions, it is seen that the scope of services offered to consumers is increasingly expanding. It has become an important issue to examine the concept of mobility, which has become increasingly important not only in our country but also on a global scale, especially in a subject such as health, which is the basis of the existence of human life, on the basis of health services, and to behalf of understand the scope of mobile health services. In this context, the main purpose of the thesis is to measure the current perception of the mobile health service quality in the consumer and to understand the usage behavior that will enable the consumer to benefit from this service. At the same time, there is a factor such as the use of technology in order to make the best use of mobile health services. The scope of these mobile health applications is expanding with the rapid change in technology. Accordingly, it would be appropriate to include a subject such as the consumer's acceptance of a new technology in this study, at the point of benefiting from these application services. The ease of use factor, which is one of the building blocks of technology acceptance, is of great importance in this regard. Within the scope of this thesis; an issue that affects our reuse and purchasing behaviors in many areas of our lives such as quality in examining it within the scope of a contemporary subject such as mobile health and reinforcing it with the perception of ease of use in order with It is aimed to provide benefits both at the consumer and sectoral level.