Sanal gerçeklik teknolojilerinin uygulanmasının turistlerin destinasyonu ziyaret etme niyetine etkisinde yapay zekanın rolü
The role of artificial intelligence in the effect of implementing virtual reality technologies on tourists' intention to visit a destination
  1. Tez No: 996918
  2. Yazar: CAN SERKAN TUNCAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNUR KARAKAŞ TANDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Turizm destinasyonlarında artırılmış rekabet, yöneticileri yalnızca ziyaretçi memnuniyetini sağlamaya değil, aynı zamanda teknolojik yeniliklerle zenginleştirilmiş etkileyici deneyimler sunmaya da zorlamaktadır. Bu tez, destinasyon tanıtımında sanal gerçeklik (VR) uygulamalarının turistlerin davranışsal niyetleri üzerindeki etkisini incelemekte; bu ilişkide yapay zekâya (YZ) yönelik tutumun aracı ve düzenleyici rollerini test etmektedir. Çalışma, sahada VR tabanlı tanıtım deneyimini yaşamış 402 katılımcıdan anket yoluyla toplanan veriye dayanmaktadır. Ölçümler; algılanan kullanım kolaylığı, fayda, eğlence ve gerçeklik boyutları ile YZ algısı ve davranışsal niyetleri kapsamıştır. Veriler PLS SEM yaklaşımıyla SmartPLS 4.0 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Model testleri, algılanan kullanım kolaylığının tüm diğer algılara güçlü biçimde yansıyıp doğrudan davranışsal niyeti de desteklediğini; algılanan fayda ve gerçekliğin hem YZ algısı hem de niyet üzerinde anlamlı olumlu etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Algılanan eğlence, niyeti doğrudan güçlendirmiş ve aynı zamanda Algılanan Eğlence ve YZ etkileşimi anlamlı bulunarak, eğlencenin YZ'ye yönelik tutum düzeyine bağlı olarak niyet üzerindeki etkisinin değiştiği gösterilmiştir. Buna karşılık, YZ algısının davranışsal niyet üzerindeki doğrudan etkisi istatistiksel olarak desteklenmemiş, dolayısıyla YZ'nin beklenen aracılık rolü doğrulanamamıştır. Model uyum göstergeleri (SRMR = 0,062; NFI ≈ 0,79) kabul edilebilir düzeyde olup, dört segmente ayrılan örneklemde heterojen alt grupların varlığını da doğrulamıştır. Sonuçlar, VR teknolojilerinin özellikle eğlence, gerçeklik ve kullanım kolaylığı boyutları üzerinden destinasyon pazarlamasında güçlü bir araç olduğunu; ancak, ziyaretçilerin YZ'ye dair tutumları olumlu olsa bile bunun tek başına davranışsal niyeti tetiklemeye yetmeyebileceğini göstermektedir. Bu durum, YZ tabanlı dijital rehber ve öneri sistemlerinin tasarımında deneyimsel haz faktörlerinin önceliklendirilmesinin gerekliliğine işaret etmektedir. Bulgular akademik alana VR YZ etkileşimini açıklayan yeni kanıtlar sunarken, destinasyon yöneticilerine VR içeriklerini yüksek eğlence değerli, gerçekçi ve kullanıcı dostu biçimde kurgulamaları yönünde stratejik öneriler getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Intensified competition among tourism destinations now compels managers not only to secure visitor satisfaction but also to provide compelling experiences enriched with technological innovation. This dissertation investigates how virtual reality (VR)–based destination promotion influences tourists' behavioral intentions and tests the mediating and moderating roles of tourists' attitudes toward artificial intelligence (AI) in this relationship. Data were collected from 402 visitors who had engaged with VR based promotional content on site. Constructs measured included perceived ease of use, usefulness, enjoyment, and realism of VR, alongside AI perception and behavioral intention. Analyses were conducted with PLS SEM using SmartPLS 4.0. Results show that perceived ease of use strongly augments all other perceptions and directly supports behavioral intention. Perceived usefulness and realism positively affect both AI perception and behavioral intention. Perceived enjoyment has a direct positive influence on intention, and the Enjoyment × AI attitude interaction is significant—indicating that the effect of enjoyment on intention varies by the level of AI attitude. Conversely, AI perception alone does not directly predict behavioral intention; thus, AI's hypothesized mediating role is not supported. Model fit indices (SRMR = 0.062; NFI ≈ 0.79) fall within acceptable thresholds, and segmentation analysis confirms four heterogeneous visitor groups within the sample. Overall, VR emerges as a powerful destination marketing tool—particularly through its enjoyment, realism, and ease of use dimensions. However, even favorable attitudes toward AI may be insufficient to drive intention unless VR experiences deliver strong hedonic value. The findings advance academic understanding of VR–AI interplay and offer strategic guidance for destination managers: design VR promotional content that is highly enjoyable, realistic, and user friendly, while embedding AI driven guides or recommendation systems that enhance experiential pleasure.