1990'lı yıllar Türk sineması
Turkish cinema in 1990's
- Tez No: 72834
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ADANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Türk sineması, tarihinin hiçbir döneminde sağlam bir altyapıya sahip olamamış ve endüstri haline gelememiştir. Türkiye'de 1980'den itibaren uygulanmaya başlanan rekabetçi serbest piyasa ekonomisi Türk sinemasını da etkilemiştir. Sinemamız 1990'lı yıllar ile birlikte ciddi bir sermaye krizine girmiştir. Bu kriz, Türk sinemasını film yapımı için gerekli finansmanı sağlayabilmek amacıyla yeni kaynak arayışlarına itmiştir. Bu konuda ilk kaynak, Kültür Bakanlığından gelmiştir. Film yapımına karşılıksız yardım veya kredi vererek destekte bulunmuştur. Yine 1990 yılında Türkiye'nin Eurimages Fonu'na üye olması, bu fonun da Türk sineması için önemli bir finans kaynağı haline gelmesini sağlamıştır. Bugün tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de film yapımı için birden fazla sermaye kaynağına ihtiyaç vardır. Bu kaynaklar; devlet yardımı, televizyon kanalları, sponsorlar, kültür veya sinema fonları ve yapımcının katkı payıdır. Günümüzde film yapabilmek için bu öğelerden ikisini veya üçünü bir araya getirmek gerekmektedir. Türk sinemasının yapım olanaklarının çeşitlenmesi filmlerin biçim ve içeriğine de yansımıştır. Seyirciye kolay ulaşabilmek ve gişe başarısı tek hedef haline gelmiştir. Dünyada hakim olan Amerikan sinemasının görüntü dili yansımasını gösterirken, seçilen konular da popüler olana doğru yönelmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In it's history the Turkish Cinema never had infrastructive and never developed an industry. Since1980 the open market economy had an effect on the Turkish Cinema. From the 1990 our cinemas must into a serious financial crisis. This crisis effect the Turkish Cinemas and forced them to find a new finance source to make films. The first source came out from the Ministry of Culture which supported and gave credit to make films. Once more in the 1990' s Turkey became a member of the Eurimages Fund and this fund has been an important finance for Turkish cinemas. To make a film you need more than one financial source. This is the same all over the world. These sources are; state assistance, TV channels, sponsors, cultural or cinema funds and producer's assistance. To make a film, the producers have to organise these two or three elements. These elements have affected the content and form of the films. The main target is to reach the audience and make a Box Office hit. The dominant American cinema in the world reflected upon the Turkish cinema and the films based on their popular subjects.