Gelir ve servet ilişkisinin ekonometrik analizi: Eskişehir uygulaması
Ecomometric analysis of relationship income and wealth: Application of Eskisehir city
- Tez No: 72835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ÜÇDOĞRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Gelişmekte olan ülkelerin temel sorunlarından olan gelir dağılımı önemli bir konudur. Çünkü bir ülkenin gelişmişlik düzeyini o ülkede oluşturulan gelirin kişiler, hanehalklan veya kurumlar arasında eşit dağılımı göstermektedir. Türkiye'de ise gelir dağılımının eşit olmadığı düşünüldüğünde bireylerin veya hanehalklarının sahip olduğu servetin de eşit dağılmadığı görülmektedir. Çünkü kişi veya hanehalklan gelirleri ölçüsünde servete sahiptirler. Geliri fazla olan kişiler veya hanehalklan daha fazla servete sahip olmakta ve bunun sonucunda da toplum refahı artmaktadır. Bu çalışmada gelir-servet ilişkisine geçmeden tüketim ve gelir/gelir dağılımı üzerinde durulmuş, izleyen kısımda ise konut ve refah ekonomisine değinilmiştir. Gelirin kişiler veya hanehalklanmn yaşamlannı rahat bir şekilde sürdürebilecek şekilde servete dönüşmesi önemli bir konudur. Çünkü gelir tek başına önemli olduğu kadar gelire paralel olarak servetin oluşumu da önemlidir. Uygulamada oluşturulan modellerde gelir ve servet arasındaki ilişkiler incelenmiş ve buna göre ekonometrik yorumlar yapılmıştır. Çalışmada ilk üç bölümde gelir ve servet ilişkisine zemin olmak amacıyla bazı temel kavramlar üzerinde durulmuş, dördüncü bölümde ise Eskişehir ilindeki hanehalklanmn sahip olduğu gelir ve servet arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The income distribution, which is one of the basic problems of the developing countries, in an important subject. Because, equal dispersion of income, which is obtained in a country, between the people, households or institutions displays the growth rate of the country. When we think Turkey where the income dispersion isn't equal, we can see that the wealth of the people or households isn't distributing equally. Since, the people and households could accumulate wealth with their income level. The people or households, whose income level are higher, have more wealth and therefore the social welfare is increasing. In this study, we have looked the consumption and income/income distribution without elaborating the relationship between income and wealth and in following chapters we mentioned about housing and wealth economy. To transform income to wealth while the people and households live in prosperity is an important subject, are well. Because, to accumulate wealth accordance with the income is important, although the income is important alone. We have examined the relationship between income and wealth in the models that were created in practices and we made econometrical comments in accordance with them. In this thesis, we have elucidated some basic consepts to ground the relationship between income and wealth in first three chapters, and we have examined the relationship between income and wealth of the households in Eskişehir Province in Chapter