Siyah alaca sütçü düvelerde vitamin D3 uygulamalarının kan serumu anti-müllerin hormon seviyesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of vitamin D3 applications on BLOOD serum anti-müllerian hormone level in holstein heifers
- Tez No: 728368
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ NAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
AMH düzeyini etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Vitamin D, AMH düzeyini etkileyen faktörlerden sadece biridir. Başta insanlar olmak üzere yapılan çok sayıda in vivo ve in vitro çalışmada, Vitamin D'nin AMH düzeyini doğrudan veya dolaylı olarak etkilediği bildirilmektedir. Ancak düvelerde Vitamin D'nin serum AMH düzeyleri üzerine etkilerinin incelendiği bir araştırma bulunmamaktadır. Bu çalışmada tohumlanmamış 11-13 aylık sütçü düvelerde oral ve kas içi Vitamin D3 uygulamalarının AMH ve 25(OH)D düzeyleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan hayvan materyali, oral (Grup1, n=20), kas içi (Grup2, n=20) ve kontrol grubu (Grup3, n=20) olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Oral gruba ve kas içi gruba tek seferde 5 milyon IU Vitamin D3 uygulaması yapılmış, kontrol grubuna ise Vitamin D3 uygulaması yapılmamıştır. Kan örnekleri uygulama öncesi (0. gün) ve uygulamayı izleyen 7, 14 ve 28. günlerde toplanmıştır. AMH konsantrasyonları kan serumunda elektrokemilüminesans yöntemiyle, 25(OH)D konsantrasyonları ise kemilüminesan immunolojik test yöntemiyle belirlenmiştir. Çalışma sonucunda oral ve kas içi vitamin D3 uygulamasının 25(OH)D konsantrasyonunu 7, 14 ve 28. günlerde uygulama öncesine göre önemli düzeyde artırdığı belirlenmiştir (p0.05). Kas içi grupta ise AMH düzeyinin 7. ve 28.
Özet (Çeviri)
There are various factors affecting the level of AMH and vitamin D is just one of them. Through many studies carried out both as vivo and in vitro, particularly in humans, Vitamin D has been reported to affect the level of AMH either directly or indirectly. However, there hasn't been a single study examining the effects of Vitamin D on serum AMH levels in heifers yet. In this study, the effects of both oral and intramuscular Vitamin D3 administrations on AMH and 25(OH)D levels in 11-13 months-old dairy heifers were investigated. The animal material used in the study was divided into 3 groups as oral (Group1, n=20), intramuscular (Group2, n=20) and control group (Group3, n=20). 5 million IU Vitamin D3 was administered to the oral and intramuscular group at once while Vitamin D3 was not administered to the control group. Blood samples were collected both before administration (day 0) and on days 7, 14 and 28 following administration. The AMH concentrations were determined in blood serum by electrochemiluminescence method while 25(OH)D concentrations were determined via chemiluminescent immunological test method. As a result of the study, it was determined that the oral and intramuscular vitamin D3 administration significantly increased the 25(OH)D concentration on the 7th, 14th and 28th days compared to the pre-application (p0.05).