Türkiye'de sağlık hizmetlerinin yeniden yapılandırılması
The Reorganization of health services in Turkey
- Tez No: 72839
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN CAN AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Üç bölümden oluşan tezimizin, birinci bölümünde; sağlık ve sağlık hizmetlerinin tanımı ve türlerini açıkladıktan sonra, sağlık ekonomisi kısmında devletin sağlık piyasasına müdahale gerekçeleri ve sağlık hizmetleri arz, talep, finansmanı ve bunların özellikleri açıklanmıştır. İkinci bölümde ise; Türkiye'de sağlık hizmetlerinin gelişimi, mevcut durumu ve sorunları ele alınmıştır. Gelişim kısmında Selçuklularda, Osmanlılarda ve Türkiye Cumhuriyeti'nde sağlık hizmetleri geniş olarak açıklanmış, ikinci kısmında ise; sağlık hizmetlerinin bir bütünlük içinde bugünkü durumu ortaya konmuştur. İkinci bölümün üçüncü kısmında sağlık hizmetlerinde ortaya çıkan sorunlar değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde asıl tez konusunu oluşturan sağlık hizmetlerinin yeniden yapılandırılması ele alınmış, sağlık hizmetleri arzının birinci basamakta aile hekimleri, ikinci ve üçüncü basamakta ise vakıf hastaneleri, özel hastaneler ve üniversite hastaneleri tarafından sunulması önerilmiştir. Sağlık hizmetleri finansmanının da özel sağlık sigortası ve nüfusun tamamını kapsayan GSS tarafından karşılanması önerilmiştir. Aynı zamanda, bu bölümde sağlık hukukunun yeniden yapılandırılmasının gereği ortaya konmuştur. Ülkemizdeki sağlık hizmetlerinin yönetim ve organizasyon yapısı ise aşırı merkeziyetçilikten vazgeçilerek, bölgesel ağırlıklı hale getirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first part of our three-part study, after we examine tha definitions of health and health services and their types, we analyze the reasons of government intervention in health market and supply, demand, and finance of health services and their features in the health economy section. In the second part, the development, the current position, and the problems of health services in Selçuk Empire, Ottoman Empire, and Republic of Turkey are widely examined. In the second section, the current position of health services are brought up entirely. The problems that emerge in health services are studied in the third section of the second part. The reorganization of health services that is main part of our study is examined in the third part. It is suggested that health services in the first step to be supplied by family practise, and in the second and third steps to be supplied by pious foundation hospitals, private hospitals, and university hospitals. As a source of finance of health services, the private health insurance and the General Health Insurance (GHT) are submitted. In that part, we refer to the importance of the reorganization of law of health. It is submitted that the administration and the organization of health services should be transformed from centrally heated into region-weighted.