Sistem içerisinde görev yapmakta olan stajyer öğretmenlerin etkili öğretmen özellikleri hakkındaki görüşleri ile kendilerinin bu özelliklere uygunluklarının karşılaştırılması
A Study of systems apprentice teachers 'effective teacher features' views and of their competence comparison with dtohse features
- Tez No: 72840
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİM AKGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu araştırma sistem içerisinde görev yapmakta olan stajyer öğretmenlerin“Etkili Öğretmen Özellikleri hakkındaki görüşleri ile kendilerinin bu özelliklere uygunluklarının karşılaştırılması”üzere yapılmış bir çalışmadır. Bu özellikler“Kişilik”,“Mesleki Gelişmişlik”,“Sınıf Yönetimi”,“Sınıf İçi Etkinlikler”ve“Öğretmenin Öğrenci İle İlişkileri”boyutunda incelenmiştir. Tarama türündeki bu araştırma, İzmir ilinde görev yapmakta olan stajyer öğretmenlerden oluşan evrenden randomla alman (294) örneklem üzerinde yapılmıştır. Veriler likert ölçeğine göre hazırlanan 54 maddenin yer aldığı ankette toplanmıştır. Uzman görüşü de alınan anketin güvenirliği SPSS yöntemi ile her bir maddenin Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı ile korelasyon değerleri bulunmuştur. Maddelerin Alpha güvenirlik katsayısını 0.87 olduğu belirlenmiştir. Veriler frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart kaymalar halinde tablolaştırılmıştır. Anlamlılık düzeyleri t testi ve f testi yöntemleriyle analiz edilmiştir. Farklılıkların kaynağını bulabilmek için Scheffe testinden yararlanılmıştır. Araştırmada şu bulgular elde edilmiştir: Faktör gruplarına göre 1. Etkili öğretmenin kişilik özellikleri ile deneklerin kişisel özellikleri açısından değerlendirme ve bu özelliklere katılmaları açısından görüşleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.2. Etkili öğretmenin mesleki özellikleri ile deneklerin kişisel özellikleri açısından değerlendirme ve bu özelliklere katılmaları açısından görüşleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. 3. Etkili öğretmenin sınıf yönetimi özellikleri ile deneklerin kişisel özellikleri açısından değerlendirme ve bu özelliklere katılmaları açısından görüşleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. 4. Etkili öğretmenin sınıf içi davranış özellikelri ile deneklerin kişisel özellikleri açısından değerlendirme ve bu özelliklere katılmaları açısından görüşleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. 5. Etkili öğretmenin öğrencilerle olan ilişki özellikleri ile deneklerin kişisel özellikleri açısından değerlendirme ve bu özelliklere katılmaları açısından görüşleri arasmda anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bu çalışmanın sonunda araştırma problemine ve yeni araştırma olanaklarına ilişkin öneriler yer almıştır. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research is a study of system's apprentice teachers'“effective teacher features”views and of their competence comparison with those features. The features are investigated on the dimensions of“personality”,“ proffessional development”,“classroom management”,“classroom activities”and“teacher- student relationships”. The study is enhanced by examining a group of samples. The number of samples, which are taken randomly from the mass of candidate teachers working in İzmir, is 294. The data are gathered in an questionnaire of 54 items. The questionnaire is also prepared according to Likert scale. At the fullfilment of the questionnaire, the vision of the specialist has been considered and the reliability of the questionnaire has been proirded by the SPSS method. By using Cronbach alpha reliability coefficient. The correlation values of each item has been determined. İt is defined that the Alpha reliability coefficient of the items is 0.87. The data are illustrated in frequenacy, percentage, mean and standart deviation tables. By using t and f tests, the level of intelligibility of the data are analysed. In addition, in order to find the source of differences, the Scheffe test is used. The findings of the research are as below: 1. It is found that there are considerable differences between the evaluation of the effective teacher's personality features and samples personality features, and their views of competing those features. 2. İt is found tha there are considerable differences between the evaluation of the proffessional properties of effective teachers and the personal features of the samples, and their views of competing those features. m3. Considerable differences are identified between the evaluation of classroom management properties of effective teacher and the personal characteristics of the samples, and their views of competing those features. 4. Considerable differences are found between the evaluation of classroom activity features of the effective teacher and the personal features of the samples, and their views of competing those features. 5. Lastly, it is found that there are considerable differences between the evaluation of teacher-student relationship features and the personal features of the samples, and their views of competing those features. At the end of the study, the proposals related to the research problem and the clues for further studies about the subject are given. IV