İlköğretim okulları 1. kademe öğretmenlerinin, okul müdürlerinin denetleme yeterliliklerine ilişkin algı ve beklentileri
Elementary teachers perception and expectations about principals supervisory competencies
  1. Tez No: 72841
  2. Yazar: ABDULLAH ALGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN TANRIÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı İlköğretim okulu I. kademe öğretmenlerinin, okul müdürlerinin denetim yeterliliği konusundaki algı ve beklentilerini ortaya çıkarmak ve bunun daha yeterli hale gelmesi için öneriler geliştirmektir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafindan geliştirilen“Okul Müdürünün Denetleme Yeterliliği”ölçeği kullanılmıştır. Ölçek iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde öğretmenlere ait kişisel bilgiler, ikinci bölümde ise ilköğretim okulu müdürlerinin I. kademe öğretmenlerini denetleme yeterliliğini ölçen yargılar yer almıştır. Ölçek 5 dereceli Likert tipi olup 60 yargı maddesinden oluşmaktadır. Öğretmenlere uygulandıktan sonra“yanlama”tekniği kullanılarak güvenirlik katsayısı (alpha=0.9787) olarak bulunmuştur. Araştırmanın evreni Kars ili sınırlan içinde bulunan İlköğretim okulu I. kademe öğretmenlerinden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 16 ilköğretim okulundaki 139 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel çözümlemeleri Hazır bilgisayar programı (SPSS WIN) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deneklerin denetim etkinliklerine ilişkin değerlendirmeleri Aritmetik Ortalama, Standart Sapma (ss), t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Scheffe Anlamlılık Testi ve Duncan Testleri kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmada ulaşılan bulgular şöyledir : 1 -İlköğretim okulu I. kademe öğretmenleri, okul müdürleri denetleme yeterliliğini“çok”yeterli algılamakta ve“pekçok”düzeyinde denetleme yeterliliğine sahip olmalannı beklemektedirler. 2-Öğretmenler, ilköğretim okulu müdürlerinin I. kademe öğretmenlerini denetlerken“Çağdaş Denetim İlkeleri”ni uygulama,“Öğretimin Denetimi”,“Fiziki Koşullar”,“İnsan İlişkileri”,“Öğretmeni Geliştirme”ve“Denetim Sorunlannı Paylaşma”boyutlannda istenilen düzeyde olmadıklan kanısındadırlar. IV3 -Öğretmenler, okul müdürlerinin denetimleri sırasında, en çok“Fiziki Koşullar”m düzenlenmesine, en az da“öğretimin Denetimi”alt boyutuna önem verdikleri yönünde görüş bildirmişlerdir. 4- Öğretmenler, okul müdürlerinin, denetim uygulamalarında öncelikle“İnsan İlişkileri”ve“Öğretmeni Geliştirme”konusunda yeterli olmasını istemektedirler. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of the research is to discern the perceptions and expectations of elementary school teachers of grades 1-5 about the efficiency of their school heads“supervision”and to develop suggestions for improvement.“School Principal' Efficiency Inventory”was used in the research to collect data. The questionnaire consists of two parts. The first part is about personnel - information about teachers, and the second part contains statements to measure elemantar the efficiency of then school principals to supervise the teachers of grades 1- 5. After the questionnaire was administered to the teachers, its reliability coefficiency (alpha=0,9787) was found using the“halfway technique. The body of the research consists of the elementary school teachers of grades 1-5 in Kars. The sample of the research consists of 139 teachers 16 schools. The statistical analyses of the data obtained in the research was made by using the SPSS WIN program on the computer. The evaluations made by the people in the sample group about supervision activities were analysed nosing arithmetic mean, standard deviation, T-test, one-way Variation Analysis, Scheffe Significance Test and Duncan Test. The findings of the research are as follows: 1. The elementary school teachers of grades 1-5 perceive that the supervisory efficiency level of their school heads was ”Very Good“, and they expect that it will be ”Much Better“. 2. Than the elementary teachers of the grades 1-5 do not think that their school heads care about ”instructional supervision“, ”physical conditions“, ”Human Relations“, ”Teacher Improvement“ and ”sharing supervision problems“ so much. 3. The teachers reported that the school heads attach the highest importance to the ”Physical Conditions“ and least to ”Instructional Supervision“. 4. The teacher expect that their school heads will be better at ”Human Relations“ first and then ”Teacher Improvement". VI