Yabancı unsurlu banka teminat mektupları ve uygulamadaki hukuki sorunlar
Bank guarantee letters with foreign elements and legal problems in practice
  1. Tez No: 728412
  2. Yazar: BAŞAK ÖZBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK HUYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Globalleşmenin günden güne arttığı günümüz ticaret hayatında milli veya milletlerarası unsurları taşıyan ve genel itibari ile borç ilişkisi doğuran sözleşmeler kurulmaktadır. Taraflar arasındaki güven bunalımının bertaraf edilmesi amacıyla teminat müessesesi ortaya çıkmıştır. Diğer bir anlatımla; herhangi bir ticari akdin taraflarının sözleşmenin getirdiği asli yükümlülükleri yerine getirmemesi veya gereği gibi yerine getirilmemesi ihtimali teminat sözleşmelerinin kurulması ile güvence altına alınmıştır. Günümüz ticaret hayatında şahsi teminat vermeye en yetkili kişilerin ekonomik gücü yadsınamaz bankalar veya çeşitli finans kurumları olarak karşımıza çıkması şaşırtıcı değildir. Banka veya finans kurumlarınca ticaret hayatında oldukça yoğun olarak kullanılan banka teminat mektupları; şahsi teminatlardan olup, özellikle ülke dışı ticari ilişkilerde kullanımı bakımından büyük öneme sahiptir. Bankacılık uygulamasında çok önemli yere sahip yabancı banka teminat mektuplarının yapısı, hukuki niteliğine ve çeşitleri açıklanarak diğer müesseslerden farkı ortaya konulması gerekliliği ile yabancılık unsur olması halinde uygulanacak hukukun belirlenmesi konusu bu konuyu araştırmaya değer kılmaktadır. Öte yandan banka teminat mektuplarının sağladığı güvenceye aksi şekilde ihtiyati tedbir uygulamasının da etkisi ile konu doktrinde olduğu kadar bankacılık uygulamasında pek çok tartışmaya sebep olmaktadır. Çalışmamızda yabancı unsurlu mektuplara uygulanacak hukuk konusu özellikle ICC kuralları da dahil edilerek incelenmiş, ihtiyati tedbirin etkisi de Yargıtay'ın bu konu hakkındaki kararları da ele alınarak değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's commercial life, where globalization is increasing the dominance day by day, contracts are established that bear national or international elements have a debt relationship with its overall reputation. The guarantee establishment has been emerged in order to eliminate the crisis of trust between the parties. In other words, the possibility that any commercial party may not fulfill the original obligations of the contract or not be fulfilled as necessary is assured by the establishment of guarantee agreements. It is not surprising that in today's trade life, those who are most authorized to provide personal guarantee are faced with economic power as insurable banks or various financial institutions. Bank guarantee letters used by banks or financial institutions in the trade life are of great importance, especially in terms of use in non-country trade relations, as well as personal guarantees. The structure, legal nature, and variety of foreign bank guarantee letters with a very important subjects in banking practice, and the need to differentiate from other businesses, and the determination of law to be applied if it is a foreign element, makes it worth for researching and analyze. On the other hand, the reassurance provided by bank guarantee letters is otherwise caused by the use of precautionary measures, which is as much a cause for discussion in banking practice as in the doctrine. In our thesis, the legal issue to be applied to foreign-element letters has been reviewed, especially by including ICC rules, and the impact of the precautionary measure has been evaluated by the Court of Cassation's decisions on this issue.