Vergi dairesi çalışanları açısından vergi afları: Sakarya örneği
Tax amnesty for tax office employees: Example of Sakarya province
  1. Tez No: 728428
  2. Yazar: HAKAN AYDİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FURKAN BEŞEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kamu gelirleri arasında önemli bir yere sahip olan vergilerin, zamanında tahsil edilmemesi, vergilerin belirlenen veya hedeflenen tutarda edilememesi gibi vergi sistemindeki aksaklıkların önüne geçilmesi veya vergi sisteminde reform öncesinin etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla vergi affı uygulaması tercih edilmektedir. Vergi affı, devlet tarafından ekonomik ve sosyal yapıya dayanarak belirlenmiş vergi kanunlarına aykırı biçimde hareket eden gerçek ve tüzel kişilere devlet tarafından uygulanacak yaptırımların hafifletilmesi veya tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Vergi affı uygulaması ekonomik, politik, mali, toplumsal, idari, teknik ve psikolojik nedenlerle uygulanmaktadır. Türkiye'de de vergi affı uygulamasına çok farklı nedenlerle ve farklı zamanlarda birçok kere vergi affı uygulamasına başvurulmuştur. Vergi affı uygulamalarının ekonomi, siyaset, toplum ve mükellefler üzerinde etkileri bulunmaktadır. Vergi aflarının vergi dairesi çalışanları açısından değerlendirildiği bu çalışmada, vergi dairesi çalışanlarının vergi affı uygulamalarının ekonomik etkileri, mükellefler üzerindeki etkileri ve personel üzerindeki etkileri hakkındaki düşünceleri değerlendirilmiştir. Ayrıca vergi sisteminin bizzat içinde bulunan kişilerin vergi affı uygulaması hakkındaki düşünceleri değerlendirilmiştir. Bu kapsamda vergi affı uygulamalarının Sakarya ilindeki vergi dairesi çalışanları açısından görüşleri alınarak çalışma gerçekleştirilmiştir. Vergi affı uygulamasının vergi dairesi çalışanları açısından değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen anket çalışması Sakarya Vergi Dairesi Başkanlığı'na bağlı vergi dairesi çalışanları ile sınırlandırılmıştır. Çalışmaya 275 vergi dairesi çalışanı katılarak anket yöntemiyle veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 paket programı aracılığıyla analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Türkiye'de Cumhuriyetin ilanından günümüze kadar birçok vergi affı uygulamasına başvurulmuştur. Ancak çıkartılan vergi afları konusunda vergi dairesi çalışanları yerinde bir uygulama olmadığını düşündükleri tespit edilmiştir. Bu düşüncenin altında vergi affı uygulamasının ekonomiyi canlandırmayacağı düşüncesi, mükelleflerin vergi adaletsizliği algısının artacağı ve dolayısıyla ödeme alışkanlığını azaltacağını, yeni af beklentisine girerek ödeme isteği azalacağı düşünceleri yatmaktadır. Ayrıca vergi dairesi çalışanları vergi affı uygulamasında iş yükünün hafifletilmesinin yanı sıra uygulamada etkinliğin ve verimliliğin sağlanması açısından uygulamadan yararlanacak mükelleflerin kamu spotları aracılığıyla bilgilendirilmesi gerektiği düşüncesine sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Mükelleflerin bilgilendirilmesinin yanı sıra vergi affı uygulamasına ilişkin mevzuat ve yapılandırma programının kullanımı konusunda çalışanların da eğitilmesi gerektiği konusu önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Tax amnesty is preferred to prevent the problems in the tax system such as not collecting the taxes, which have an important place among the public revenues, on time, not being able to pay the taxes in the determined or targeted amount, or eliminate the effects of the pre-reform in the tax system. Tax amnesty is the mitigation or complete elimination of the sanctions imposed by the state on factual and legal persons who violate the tax laws determined by the state based on the economic and social structure. Tax amnesty is applied for economic, political, financial, social, administrative, technical and psychological reasons. In Turkey, tax amnesty has been used for many different reasons and at other times. Tax amnesty practices have effects on the economy, politics, society and taxpayers. In this study, tax amnesties are evaluated in terms of tax office employees, the opinions of tax office employees about the economic effects of tax amnesty practices, their impact on taxpayers and their impact on personnel are evaluated. In addition, the thoughts of the people who are in the tax system about the tax amnesty were assessed. In this context, the study was carried out by taking the opinions of tax amnesty practices in terms of tax office employees in Sakarya. The survey study, which was carried out to evaluate the tax amnesty application for tax office employees, was limited to the tax office employees affiliated with the Sakarya Tax Office Presidency. 275 tax office employees participated in the study and data were collected by survey method. The obtained data were analyzed and interpreted through the SPSS 22 package program. Since the proclamation of the Republic in Turkey, many tax amnesty applications have been applied. However, it has been determined that tax office employees think that there is no appropriate application regarding the tax amnesties. Underlying this thought lies the thought that tax amnesty will not revive the economy, taxpayers' perception of tax injustice will increase, and therefore they will reduce their payment habits, and the willingness to pay will decrease by expecting a new amnesty. In addition, it has been concluded that tax office employees have the idea that taxpayers who will benefit from the application should be informed through public service announcements in terms of reducing the workload in tax amnesty application as well as ensuring effectiveness and efficiency in practice. In addition to telling the taxpayers, the employees must also train the employees on the legislation and the use of the structuring program regarding the tax amnesty.