20. yy. resminde sanatsal ifade açısından biçim bozmanın kaynakları ve uygulamaları
The Origins and applications of 20 th century picture arts expressions form the point of view of picture deformation
  1. Tez No: 72846
  2. Yazar: TAMER ERSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRİ KARAYAĞMURLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET 20. YY. sanat açısından köklü değişikliklerin olduğu yıllardır. Bu dönemde sanat ilgi alanını nesneler dünyasından, sanatın iç dünyasına yöneltmiştir. Bu yeni tavır, farklı bir sanat gerçeğini belirler. Sanatçı açısından dış dünya ve onun nasıl göründüğü önemini yitirmeye başlamıştır. Sanat herhangi bir dış gerçeklikten öte tinsel, zihinsel değerleri ifade etmeye başlamıştır. Bu durum kişilik olarak sanatçının 'ben'inin öne çıkmasına neden olmuştur. 20. YY. 'la birlikte sanatçı 'ben'i dış dünyaya üstünlük sağlar. Gerçeklik sanatçının gerçekliğine dönüşür. Sanatçı dünyaya 'ben' açısından, ifade açısından bakmaya başlar. Sanatçının kendi gerçekliğine yönelmesi toplumsal, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin etkisi ile olmuştur. 20. YY.'la birlikte başlayan hızlı bilimsel ve teknolojik gelişmeler, toplumsal açıdan yeni ufukların açılmasına yolaçmıştır. Ancak bu gelişmeler toplum adına bazı kolaylıkları sağlamışsa da insanları bir o kadar da yalnızlaştırmıştır. Böyle bir ortamda gittikçe yalnız ve yabancılaşan, sanatçı da doğal olarak kendi gerçeklerine yönelmiş ve kendini ifade etmeye başlamıştır. Bu açıdan 20. YY. resminde ifade unsurunun oldukça önemli ve ön planda olduğunu görüyoruz. Nitekim 20. YY. 'in ilk yıllarında ifade kavramı felsefe ve sanatta öne çıkmıştır. Tezin birinci bölümünde ifade ve sanatsal ifadenin oluşumuna etki eden unsurlar incelenmeye çalışıldı. İkinci bölümde, biçim bozma ve biçim bozmaya etki eden unsurlar incelenmeye çalışıldı. Üçüncü bölümde ise Biçim Bozma içeren sanat akımları düşünsel altyapıları ve örneklerle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The 20 th century in the century in which many radical changes on art, occurred. In this period, the art directed its area of interest from material world to inner world of the artist. This new attribution, defines a different realism of art. From the point of view of the artist, the outer world and how it looks like, started to lose its importance. The art, apart from an outer realism, started to define spiritual, mental values. This situation caused the 'ego' of the artist, to come forward. By 20. th century the 'ego' of the artist dominates the outer world. The realism is converted in to the realism of the artist. The artist looks at the world from the point of view, from the perspective of“I”and“definition”. The direction of the artist to his own realism, look place with the effects of social, scientific and technological developments. The rapid scientific and technological developments which started by 20 th century, coused the new, social horizons to get spread. Nevertheless, although these developments provided some opportunities, they also isolated the human beings that much. In such an environment, the artist who gets isolated and assimilated day by day, naturally was dricted to 'his realism' and started to express him self. On this instance, we observe that on 20 th century the matter of 'definement' is rather significant and got its priority. However in the first years of 20 th century 'the concept of definement' overtook the philosophy and art-Here, on 'art' we observe expressionism, on philosophy we observe the concept of definement of Croce. On the first chapter of the thesis, the definement and the factors that effected the existance of artistic definement. On the second chapter, the violation of style and the factors that effected the violation of style have been tried to be observed. On the third chapter, the echol of art that included the violation of art has been observed with mental background and with examples. ui