Toplam kalite yönetiminde istatistiksel kalite kontrolü ve bir işletmede uygulanması
Statistical quality control in total quality management and its application in a company
- Tez No: 72847
- Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Küreselleşen iş dünyası ve müşteri beklentilerindeki hızlı değişim işletmelerin ürünlerini ve süreçlerini sürekli geliştirmelerini gerektirmektedir. İşletmeler; her alandaki faaliyetlerini sürekli geliştirmeleri ile müşterinin gereksinimlerini karşılayabilecekler ve rekabette güç kazanabileceklerdir. Toplam kalite kavramında kalitenin tanımı; geleneksel tanımlara ilave olarak kalitenin dinamik olma özelliği de eklenerek genişletilmiştir. Kalitenin dinamikliğinin sağlanması müşteriye odaklanılması, süreçteki problemlerin nedenlerinin belirlenmesi ve süreçlerde sürekli gelişimin sürdürülmesi ile başarılabilir. Bu çalışmalar; sistematik bir yaklaşım ile toplam katılımcılığın sağlanması sonucunda başanlabilmektedir. Müşterinin mevcut ve gelecekteki gereksinimlerinin ürün ve hizmete dönüştürülmesi sistematik bir yaklaşımla sağlanacaktır ve süreçte düzeltici ve geliştirici faaliyetlerin yapılmasıyla başanlacaktır. Ölçülemeyen bir süreç hakkında yorum yapılamayacağı gibi düzeltici ve geliştirici faaliyetlerde de bulunulamaz. İstatistiksel kalite kontrol yöntemleri ile sürecin mevcut performansı belirlenebilmektedir. Sürecin mevcut performansının belirlenmesi ile süreçte mevcut problemler ve bunların nedenleri saptanabilir. İşletmeler; istatistiksel kalite kontrol yöntemlerinden yararlanarak gerekli düzeltici faaliyetleri yapabilmektedirler ve süreçteki değişkenliği azaltarak sürecin ekonomik olarak çalışmasını sağlayabilmektedirler. Günümüzde süreçler kontrol altına alınarak, kontrol durumunun sürdürülmesi yeterli olmamaktadır. İşletmeler; istatistiksel kalite kontrol yöntemlerinden süreçlerinin ve ürünlerinin sürekli geliştirilmesinin sağlanması için yararlanabilmelidirler. İstatistiksel kalite kontrol yöntemleri; sürecin mevcut performansının ölçülmesine olanak sağlamakla hangi alanlarda geliştirme faaliyetlerinin gerekli olduğunu ve süreçte geliştirme çalışmalarının nasıl yapılması gerektiğini göstermektedir. Bu çalışmalarda müşteri doyumunun artmasını getirmektedir.Yapılan bu çalışma ile toplam kalite yönetiminin önemli fonksiyonlarından olan müşteri odaklılık ve sürekli gelişim anlayışı ile istatistiksel kalite kontrolünün ilişkisi incelenmiştir. İstatistiksel kalite kontrol yöntemleri uygulanmadan toplam kalite yönetiminin tamamıyla başanlamayacağı belirlenmiş ve istatistiksel kalite kontrolünün toplam kalite yönetimindeki yeri ve desteği gösterilmiştir. Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde istatistiksel kalite kontrolünün önemi ve toplam kalite yönetimindeki yeri, fonksiyonu üzerinde durulmuş ve istatistiksel kalite kontrol yöntemlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde istatistiksel kalite kontrol yöntemlerinden en yaygın olarak kullanılan kontrol şemaları ve süreç yeterlilik analizleri yapılacak uygulama çalışması doğrultusunda genel olarak anlatılmıştır. Üçüncü bölüm olan uygulama aşamasında; uygulamanın gerçekleştirildiği işletmede incelenen problem doğrultusunda istatistiksel kalite kontrol yöntemlerinden nasıl yararlanılacağı belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Today's global business world, developments in new technologies and rapid change in customer's expectations, requires companies to develop continuous change in their products and operations. Companies, by developing continuously their activities in all areas, will be able to meet customer requirements and gain power in competition In total quality concept, description of quality has been expanded by adding its dynamic properties into traditional definitions. The dynamic property of quality can be gained by focusing on customer needs, determining the causes of problems in processes and by continuous development in process. These studies can be achieved by systematic approach and keeping total participation by all employees. Conversion of customers present and future needs into required products and services will be obtained by systematic approach and will be achieved by corrective and improved activities in processes. Since nobody can make any comment on processes which can not be measured, no activity can be done neither for correction nor improvement. By statistical control methods, it is possible to define present performance of processes. By defining present performance of process, the problems and their causes can be determined. Companies are able to make necessary corrective actions by using statistical methods and by decreasing variability in processes economic workability of the process can be achieved. Today, it is not sufficient to ensure processes by just controlling them. Companies should be able to improve their products and processes continuously. By making use of statistical quality control methods offer the answering tools to the question for measuring present performance of process, for determining corrective actions and how to realise the steps in improving the process. By using statistical quality control methods, the present conditions of the processes can be determined and it is possible to improve the processes by reducing the variability. Within this study,relationship between statistical quality control and the important functions of total quality control which are customer focusing and continuousimprovement studied. It has been defined that without applying statistical quality control methods, successful results can not be achieved in total quality management and the value and support of statistical control in total quality management has been shown. This study consist of three main sections. In the first section the importance of statistical quality control and its function on total quality management has been evaluated and statistical quality control methods have been mentioned. In second section, mostly used control charts in quality control methods and process capability analysis have been explained related to the application at the company studied. In third section, it has been worked out to define how to use statistical quality control methods in solving problems which are examined in the company where application of statistical quality control methods are studied.