Kübler-ross'un yas süreci modeline göre hemşirelere verilen eğitimin yas süreci yönetimine etkisi
The effect of training given to nurses based on kubler ross model of grief on managing the stages of grief
  1. Tez No: 728463
  2. Yazar: YELİZ YELEN AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN AŞTI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Amaç: Bu çalışma ile hemşirelerin ölüm kaygılarını, ölmekte olan bireye bakım vermeye ilişkin tutumlarını ve manevi bakıma ilişkin algı düzeylerini belirlemek ve Kübler-Ross'un Yas Süreci Modeli'ne göre hemşirelere verilen ölüm eğitiminin hemşirelerin ölüm kaygısına, ölmekte olan bireye bakım vermeye ilişkin tutumlarına ve manevi bakıma yönelik algılayışları üzerine etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tek gruplu ön test-son test yarı deneysel olan bu çalışmanın evreni bir eğitim ve araştırma hastanesinde yoğun bakım, onkoloji, palyatif bakım kliniklerinde çalışan hemşirelerdir (N=98). Örneklemi ise seçim kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmaya kabul eden 76 hemşiredir. Araştırma verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Frommelt Ölmekte Olan Bireye Bakım Vermeye İlişkin Tutum Ölçeği (FATCOD), Thorson-Powell Ölüm Kaygısı Ölçeği (TPÖKÖ) ve Maneviyat ve Manevi Bakım Dereceleme Ölçeği (MMBDÖ) ile toplanmıştır. Araştırma sonuçları yüzde dağılımı, sayı, ortalama, standart sapma cinsinden belirtilmiştir. Veriler uygun istatistiki yöntemlerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was designed to determine nurses' death anxiety, their attitudes towards caring for the dying individual and their perception level of spiritual care, and explore the effects of death trainings given to the nurses based on Kubler Ross Model of Grief Stages on their death anxiety, their attitudes towards caring for the dying individual and their spiritual care. Materials and Methods: The population of this single-group pre-test-post-test quasi-experimental study is nurses working in intensive care, oncology and palliative care clinics in a training and research hospital (N=98). The sample was 76 nurses meeting the selection criteria and agreeing to participate in the study. The research data were collected using the Introductory Information Form, Frommelt Attitude towards Caring for the Dying Person (FATCOD), the Thorson-Powell Death Anxiety Scale (DAS) and the Spirituality and Spiritual Care Rating Scale (SSCRS). The research results were expressed in terms of percentage distribution, number, average, standard deviation. The data were evaluated using appropriate statistical methods.