Kriz dönemlerinin Türkiye'deki havayolu pilotlarının performansına etkisi: COVID-19 pandemi dönemi
The effect of crisis times on airline pilots' performance in Turkey: COVID-19 pandemic period
- Tez No: 728492
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN KARAAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İşletme, Civil Aviation, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Pandemi tüm dünyayı ve tüm sektörleri olduğu gibi ülkemizi ve ülkemizde faaliyet gösteren bütün sektörleri etkilemiştir. Havacılık sektörü de pandemiden hem maddi hem de manevi anlamda olumsuz etkilenen sektörlerin başında gelmektedir. Pandeminin ilk dönemlerinde havayolu ulaşımı uzunca bir süre, bazı istisnai durumlar haricinde, durma noktasına gelmiştir. Uçuşların kesilmesiyle birlikte virüsün yayılmasını engellemek ya da yavaşlatmak hedeflenmiştir. Ancak havayolu sektörünün iş yapamaz duruma gelmesi bazı sonuçları doğurmuştur. Havayolu sektörünün vazgeçilmez önceliği olan uçuş güvenliğinin son halkası olan pilotlar, kesilen uçuşların ortaya çıkardığı maddi ve manevi sonuçları doğrudan göğüsleyen meslek grubu olmuştur. Ancak mesleğin incelikleri düşünüldüğü ve pilotların uçuş performansının önemi değerlendirildiği zaman bu sonuçların havacılık sektörüne olan etkisi geometrik şekilde artmaya müsait duruma gelmiştir. Bu çalışmada, pilotların pandemi şartlarından ne derecede etkilendiği ve bu etkilerin temel sebeplerinin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Pilotlara yöneltilen anket sorularıyla kendi performanslarını değerlendirmeleri, uçuş öğretmenleriyle yapılan görüşmelerde ise otoritelerin bakış açısından pilotların performanslarında meydana gelen değişiklikler ve bu değişikliklerin ayrıntılı sebeplerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın literatür taraması bölümünde, ticari havacılık tarihinde, havacılık sektörünü ve dolayısıyla pilotları etkileyen önemli olaylar detaylıca incelenmiş ve sonuçları ortaya çıkarılmıştır. Benzer şekilde COVID-19 döneminde pilotların performansının nasıl etkilendiği, araştırma bölümünde anket sorularında elde edilen sonuçlar ve uçuş öğretmenleriyle yapılan görüşmeler derinlemesine analiz edilmiştir. Pilotların performansının pandemiden olumsuz yönde etkilendiği, olumsuz etkinin sebeplerinin ise pandeminin ortaya çıkardığı ekonomik şartlar, iş kaybı stresi ve tecrübesizlikten kaynaklandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pandemic affected all over the world and business sectors as well as our country and our country's business sectors. Aviation industry is also one of the most negatively affected sector among others. Except some instances, the aviation airway almost stopped at the beginning of the pandemic. It is aimed that with the terminating of the flights, virus would have been stopped to spread or maybe slowed down. However, non-working aviation sector caused some consequences. The key factors of the flight safety, pilots are the groups that have been affected from the consequences of non-working sector's economical and spiritual outcomes. However, when it is determined the vital role of pilot performance and the details of piloting, it is enabled to increase geometrically of negative results caused by pandemic. In this research, it is aimed to clarify the effects of pandemic period on pilot performance and it's causes. Thanks to the survey questions, pilots measured their own performance in the pandemic period from their perspective and flight instructors who are experienced authorities, evaluated the change of pilots' performance and the causes of it. In the literature review section of the study, the events that affected aviation sector and naturally the pilots, have been searched in the history of commercial aviation. Similarly, in the COVID-19 period, the effects on pilot performance was analyzed by the results of surveys and interviews with the flight instructors. It is found that pilot's performances were negatively affected from the pandemic and the main reasons of that are the economic situation caused by pandemic, job-loss stress and sort of experience for pilots.